| Irrriii a întrebat:

La ce banca imi pot deschide un cont aici in Romania atata timp cat eu muncesc in Germania si vreau sa imi pot depune de acolo bani lunar si sa ii pot ridica aici fara nici o problema.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca, la acest moment, te afli in Romania du-te intreaba, la Ing bank -Romania si la Unicredit bank-Romania, daca te poti folosi aici de contul de economii sau de depozitele la termen constituite in Germania la aceleasi banci ----nu uita sa intrebi care sunt costurile retragerilor din contul de economi constituit in Germania si care sunt costurile in cazul in care vei dori sa lichidezi un depozit la termen constituit in Germania.

p.s.Ca sa intelegi care sunt asemanarile si deosebirile intre "contul curent","contul de economii" si "depozitul la termen", citeste continutul articolului, caci iti va fi mai usor cand vei merge la banci : http://www.finzoom.ro/......f7eabb701/

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Deschide-ti un cont bancar la orice banca din Germania, asa cum este si nromal, ca poate fii accesat de la orice automat din Romania, putand sa ridici banii, de fapt, de la orice automat sau banca din lume, nu doar din Romania.
Este dificil pentru cei din Germania sa-ti depuna banii in contul din Romania si probabil nu o vor face, cerandu-ti sa-ti faci cont bancar, la orice banca din Germania.

| xerxes1 a răspuns:

Deschizi cont la o banca in Romania si trimiti lunar banii din Germania prin internet banking platind un comision.
Intrebarea corecta ar fi care banci percep cele mai mice comisioane la astfel de tranzactii.
Transilvania, ING si Raiffeisen,
Cam 18 Euro la o plata.
Poti sa faci si ce a zis Blandiana in limita a 250 Euro pe zi si nu mai mult de 2000 pe luna, depinde de contractul pe care il ai in Germania cu banca ta.