Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

La ora actuala ce se cauta exact pentru munca?
In sensul ca nu vreau sa fac cursuri "cai verzi pe pereti" si raman cu diploma in mana ca nu sunt job-uri si nu se cauta sa ceva.
Care sunt principalele departamente care ar trebui sa le iau in considerare.
Am doar diploma de bac, am lucrat in diferite domenii pe scurt timp deoarece firmele respective erau aproape de faliment.

10 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Cam ce au spus colegii mai sus, dar trebuie să menționez că în mecanică, e foarte greu să găsești de lucru fără experiență. Toți cer minim 5 ani experiență pe multimarcă.

| mixxjim a răspuns:

Eu am senzatia ca nu se mai cauta nimic, parca suntem pe cale sa ne evaporam cu totii... Toti dau faliment, nimeni nu mai produce, nimeni nu mai consuma, chiar ca vine sfarsitul lumii. As indrazni sa-ti sugerez totusi niste cursuri combinate de ospatar+barman, cu asta poti munci si in strainatate si poti lucra si pe nave de croaziera, daca crezi ca ai putea face fata si ti-ar placea sa lucrezi in domeniu. Eventual poti vedea aici ceva cursuri, poate-ti vine vreo alta idee http://www.ucecom-spiruharet.ro/cursuri.php. Succes!

| kitten95 a răspuns:

Top 3 meserii in tara sunt: medicina, it si arhitectura. cel mai usor e it. cel mai prost cotat job e managementul(culmea e ca multi merg acolo si nu prea ai vre`un viitor in domeniu in zilele astea). daca iti place la calculator, poti sa inveti sa faci animatii, jocuri, testezi jocuri etc. si joburile sunt bine platite(insa statul prea mult la pc nu face bine: te dor ochii, ai probleme cu coloana, iei in greutate etc.). invata limbi straine, cat de multe(dar in afara de engleza; engleza e deja ca a doua limba, langa romana si normal toti trebuie sa o stim):franceza, germana, spaniola, italiana, chiar si chineza etc.

| CaffeBoy a răspuns (pentru kitten95):

Eu n-as spune ca domeniul IT este usor. Aplicatiile nu le faci de azi pe maine, jocurile cunoscute s-au realizat in ani de zile si nu de un programator ci de o echipa intreaga de zeci/sute de specialisti asa cum si un site nu are 3 fisiere are sute.

| kitten95 a răspuns (pentru CaffeBoy):

Da e adevarat ce zici dar daca vrei sa realizezi ceva evident ca trebuie sa muncesti. eu ziceam ca e usor in raport cu medicina de ex.

| CaffeBoy a răspuns (pentru kitten95):

Eu ziceam ca nu poti compara medicina cu informatica.
Medicina are partea ei fizica iar informatica pe cea psihica.
Un mos caruia-i tremura mana nu se face medic dar se poate face programator

| Assu53 a răspuns:

In general chestile ce tin de fizica si matematica happy de exemplu telecomunicatiile happy cat si contructiilewinking ai vazut in dubai ce se cauta

Răspuns utilizator avertizat
| Haiiipa a răspuns:

Sau poate chiar zidar, de ce nu?hee hee

| popovici99 a răspuns:

Salut cele mai cautate meserii care ''nu au moarte'' sut : frigotehnist, electrician, frizerie-coafor, manichiura-pedichiura, mecanic auto, tehnician veterinar, stilist protezist de unghii daca vrei sa lucrezi intr-una din meseriile acestea trebuie sa faci cursuri de calificare pentru ca decat cei mai buni raman pe piata. Daca te intereseaza intra aici www.cursuricalificare.com