| victor111 a întrebat:

de unde pot face rost de certificatul de vechime in munca? unele persoane mi-au spus ca trebuie sa ma duc la toate firmele care am lucrat (unele in faliment etc), iar altele imi spun ca de la itm (revisal). va rog nu veniti cu articole de pe google.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai lucrat ar trebui sa ai contractele individuale de munca (CIM) si deciziile de incetare a acestora si cu ele poti dovedi vechimea in munca. De asemenea poti cere adeverinte de la firmele unde ai lucrat sau de la ITM din judetul unde ai lucrat.

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, cei de la "fortele de munca" ar trebui sa aiba intreaga evidenta a tuturor relatiilor de munca.
In practica, au mari lipsuri (suntem in Romania).

De cand nu se mai folosesc cartile de munca, adeverinte despre unde- si cat ai lucrat le poti cere doar de la firma, daca mai exista. O parte din firmele care s-au desfiintat intre timp au depus evidentele la arhivele de stat sau le-au predat in pastrare la alte firme /institutii.

Tu trebuie sa stii unde ai facut facultatea, armata si ai lucrat, intre ce ani, iar cele care lipsesc de la evidentele fortelor de munca (si le-ai lucrat cu contract de munca) va trebui sa investighezi ca un detectiv...
Succes!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista "certificat de vechime in munca".
Pana la 1.01. 2011 vechimea in munca se dovedea cu carnetul de munca. Acesta era intocmit de prima unitate unde ai fost angajat si te insotea apoi la toate unitatile unde ai lucrat si fiecare inscria date privind munca (data angajarii, salariiile avute si data incetarii CIM).
De la 1.01. 2011 carnetele de munca au fost abrogate si trebuiau restituite fiecarui angajat. De atunci se incheie doar CIM si acestea se inscriu in Registrul general de evidenta al salariatilor, de la unitate si ITM, in format pe hartie si electronic (Revisal).
Fata de aceasta trebuie sa ai carnetul de munca si adeverinta de la ITM, nu trebuie sa mergi la nici o firma.

| victor111 explică (pentru Ioandelasal):

Sa fiu mai exact, pe langa actele normale de dus la angajare, mi-au cerut si vechimea, nu detin nicio carte de munca, lucrez din 2012 pana in prezent dar la mai multe firme etc, toata vechimea asta de unde o iau? de la Revisal sau de la utimul loc de munca?

| Ioandelasal a răspuns (pentru victor111):

Daca ai lucrat ar trebui sa ai contractele individuale de munca (CIM) si deciziile de incetare a acestora si cu ele poti dovedi vechimea in munca. De asemenea poti cere adeverinte de la firmele unde ai lucrat sau de la ITM din judetul unde ai lucrat.