| kami10000 a întrebat:

La un salariu de aproximativ 2000 de lei pe lună cam ce suma ți ar putea oferi imprumut banca? Și ce bănci cunoașteți care oferă mai mult?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Despre ce tip de credit e vorba? Nevoi personale sau imobiliar?

Nu sunt banci care ofera mai mult sau mai putin, toat respecta legea si iti ofera in functie de gradul de indatorare maxim pe care il permite legea.

| kami10000 explică (pentru suntserios):

Nevoi personale

| suntserios a răspuns (pentru kami10000):

Gradul de indatoare maxim e de 40% pentru credite nevoi personale, deci in functie de oferta bancii undeva la maxim 35.000 pe 5 ani

| just4ubr2015 a răspuns:

30,000 lei pe 5 ani cu rata de 650 lei pe luna maxim

| kami10000 explică (pentru just4ubr2015):

La orice bancă?

| just4ubr2015 a răspuns (pentru kami10000):

Eu am facut la brd si e ok e de preferat sa ai un scoring bun si sa mai fi avut rate adica o vechime cu imprumuturile daca e pentru prima data iti da dar mai putini bani

| just4ubr2015 a răspuns:

Brd cu maxim 45% din salariu

| vmorghulis a răspuns:

În România, în general, sumele oferite ca împrumut de către bănci depind de mai mulți factori, cum ar fi: istoricul creditelor anterioare, nivelul de venituri, rata de îndatorare și scorul de credit.

În cazul unui salariu lunar de aproximativ 2000 de lei, este posibil să fiți eligibil pentru un împrumut de până la 10.000 de lei, dar acest lucru depinde și de celelalte criterii de creditare menționate anterior.

În ceea ce privește băncile care oferă sume mai mari, acestea pot fi identificate prin intermediul unui proces de comparare a ofertelor bancare. Printre băncile care ar putea oferi sume mai mari se numără: Banca Transilvania, BRD, Raiffeisen Bank, UniCredit Bank, ING Bank și altele.

Este important să țineți cont că, înainte de a solicita un împrumut, ar trebui să evaluați cu atenție nevoile și capacitățile financiare și să analizați cu atenție condițiile de creditare oferite de diferitele bănci. De asemenea, trebuie să aveți în vedere faptul că orice împrumut va implica costuri suplimentare, cum ar fi dobânzile și comisioanele, pe care va trebui să le plătiți pe durata contractului de împrumut.