| gini92 a întrebat:

Daca eu am ajutat o prietena cu banii de la banca adica ma pacalit sa fac un imprumut putin si m-am trezit cu o suma mai mare. Eu nu mam folosit de banii n-am cu ce sa demostrez ca este semnatura mea peste tot. As vrea sa stiu cum as putea proceda sa ma judec cu ea ca am deja 2 banci de platit si plus mi-a pus oprire pe salariu si nu ma mai ajung. Dau funda daca ma poate ajuta cu ce sa fac in privita asta.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu ce inseamna in concetul tau "m-a pacalit", pentru ca, la imprumuturile bancarea mergi personal la banca si semnezi actele respective.
Odata ce nu ai semnat nimic cu acea banca, poti da banca in judecata ca a facut credit fals pe numele tau.
Daca totusi, tu ai fost la acea banca sa iei imprumutul, trebuie sa stii ca toate imprumuturile se dau cu dobanda, iar de imprumuti 1000 lei, dai inapoi chiar 1500, nu cat ai imprumutat.
Poate nu te-ai interesat cand ai semnat imprumutul ce inseamna dobanda aia de 20-30%/an si cat vei inapoia in total.
Chestia cu "pacalitul" mi se pare incorecta si greu de crezut, atata vreme cat tu personal ai fost la banca, ai cerut creditul si ai semnat pentru el.
Prietena ta nu are nici o vina in ceea ce tu nu ai inteles si nu ai intrebat la banca! Daca ai facut imprumut pentru ea si i-ai dat toti banii imprumutati, ea trebuie sa-ti dea inapoi, exact cat platesi tu bancii, adica cu dobanda aferenta.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce poti face legal, daca nu recunoaste si nu-ti da banii de bunavoie, este s-o dai in judecata, bineinteles daca ai probe in sensul expus in postare.

| gini92 explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca nu am probe exista alte solutii de rezolvate as putea sa vb cu avocat ar fi bine? Are rost?

| Ioandelasal a răspuns (pentru gini92):

Daca n-ai probe si respectiva nu recunoaste n-ai nici o sansa de castig. Poti vorbi si cu un avocat, tot aceasta iti va spune.

| BroascaCuElice a răspuns:

Toate obligaţiile cad în seama persoanei care a contractat creditul, fără ca destinaţia banilor să aibă vreo importanţă.
dacă titularul creditului nu a semnat un document separat cu persoana căreia i-a oferit banii, prin care să se impună anumite condiţii de restituire, nu există foarte multe soluţii de recuperare a banilor.

| gini92 explică:

Asta este problema nu am semnaturi de ea n-am doar martori pot sa folosesc pot rezolva al fel?

| doctorandus a răspuns (pentru gini92):

Un proces in drept civil (ca Politia mai mult ca sigur nu se baga) costa bani, timp si nervi. Si chiar daca ai castiga procesul si ea n-are venituri sau proprietati (bunuri), ramai cu banii dati pe avocat si pe proceduri fara sa ai niciun folos.