| Alex272714 a întrebat:

Salut. Am fost ieri la ING ca sa imi deschid un cont pentru locul de munca pentru a-mi intra salariul, totul a decurs bine si frumos pana cand doamna care se ocupa de deschiderea contului mi-a spus ca au o eroare si ca sa revin mai tarziu pana se va solutiona problema. M-am intors in 3-4 ore, iar problema tot nu s-a rezolvat. Efectiv nu ma lasa sa imi deschid un cont la ei. Am sunat la relatii cu clientii si mi-au spus ca voi fi anuntat astazi in legatura cu problema, desi nu am fost anuntat nicaieri (apel, email, mesaj etc). Ce as putea face? Am avut pana acum o luna card la Transilvania dar l-am inchis din cauza ca uneori nu puteam depozita bani pe card pentru ca nu functionau aparatele. Nu am avut antecedente penale, nu am avut credituri sau orice legat de asa ceva. Daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, as fi foarte recunoscator. Nu inteleg de ce nu mi s-a putut spune nici la telefon si nici la ghiseu de ce nu mi-l pot deschide, doar ca au o eroare in sistem si atat, eroare care nu cred ca este neaparat adevarata deoarece doamna care se ocupa de crearea cardului mi-a spus "nu stiu de ce nu functioneaza, nu va cunosc antecedentele dvs." Multumesc anticipat.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti sigur, doar cei de acolo pot sa-ti spuna.
Ma gandesc la 2 ipoteze, desi poate gresesc: altcineva ti-a folosit datele pentru a deschide un cont sau infatisarea ta nu mai corespunde cu fotografia de pe cartea de identitate.

| Alex272714 explică (pentru Ioandelasal):

Prima varianta ar fi posibila deoarece acum ca ma gandesc m-au intrebat si la office ING si la telefon daca am mai avut card la ei, dar nu mi-a dat prin cap atunci?‍♂️

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Banca ING va intra in faliment asa ca cautati o alta banca, ei acum au erori de sistem ca nu le mai merge tehnologia.

| Crackman a răspuns:

Poti oricand sa mergi la BCR sau BRD

| Alex272714 explică (pentru Crackman):

Da, dar firma cu care urmeaza sa semnez contractul imi poate baga salariul doar pe ING.

| Dandiiiiiiii a răspuns (pentru Alex272714):

"Da, dar firma cu care urmeaza sa semnez contractul imi poate baga salariul doar pe ING."
Firma iti poate vira salarul in orice cont la orice Banca. Doar ca ei din comoditate prefera sa lucreze cu una singura.
Mai asteapta sa treaca aceste zile libere. Si apoi incearca iar. Cine stie, sistemul informatic mai da rateuri. Ca doar avem "cei mai buni informaticieni din lume". Dar care nu fac nimic bun.

| Catrice a răspuns (pentru Alex272714):

Mno știi ca asta e ilegal nu?

| Crackman a răspuns (pentru Alex272714):

Acum nu ca zic eu dar orice firma poate transfera la orice banca...

Răspuns utilizator avertizat
| Florian80 a răspuns:

Astazi e zi scurta de lucru deci de aia nu te au mai sunat.fii.linistit dupa sf maria (15 aug) te vor suna si totul se va aranja astfel incat sa fi multumit.