| Calinm22 a întrebat:

Luni m-am angajat după 1 lună ce am fost in probă iar azi am citit puțin contractul și am observat că brutul este foarte apropiat de salariul net, adică este 500 lei diferența și nu înțeleg de ce, adică normal știam că brutul este mult mai mult decât ce scrie pe foaie și chiar am calculat salariul pe care îl iau în mână și brutul trebuia să fie cu aproape 1500 mai mult

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si care iti este brutul?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inseamna ca iti da niste bani la negru pe care nu se platesc taxe.

| Calinm22 explică (pentru suntserios):

Pai pe mine na interesează să nu ma afecteze la pensie, că dacă brutul e mai mic și pensia o să fie mai mică.

| Calinm22 explică (pentru suntserios):

Ma Refer că salariul net tot este mai mic decât brutul dar brutul este prea mic

| suntserios a răspuns (pentru Calinm22):

Netul trebuie sa fie cam 55% din brut.
Daca netul tau e foarte apropiat de brut inseamna ca ti se dau niste bani la negru.
Si bineinteles ca te va afecta la pensie.
Acum conteaza si ce ai negociat tu si ce ai semnat in contract.

| Frank51 a răspuns:

Ca să știi cât e brutul, înmulțești netul cu 1.57.

| Calinm22 explică (pentru Frank51):

Brutul ar trebui sa fie 3.925 și în contract e 3000

| Frank51 a răspuns (pentru Calinm22):

Dacă ai salariul minim, 200 de lei sunt neimpozitați.

| darrio2007 a răspuns (pentru Calinm22):

De unde stii ca trebuie sa fie 3.925? In ce domeniu lucrezi?