| CopilConifer a întrebat:

as avea nevoie de niste informatii (insotite de link-uri daca se poate). Am 17 ani si lucrez la un restaurant, seful este un excroc si doresc sa fac o reclamatie la ITM. As dori sa imi spuneti care din aceste fapte sunt incalcari ale drepturilor mele de angajat minor:
1. Sunt angajat la 3 ore, in timpul saptamanii lucrez normal, dar sambata este o poveste total diferita. Ma tine la lucru 10 ore (in schimbul sumei de 150 de lei in mana). Tin sa mentionez ca in contract imi scrie ca am 2 sambete pe luna, dar nu se specifica orarul.
2. Servesc mancare fara nicio analiza facuta.
3. Contractul meu este printat pe o chitanta de la ceva marfa cumparata de dansul.
4. Semnez pentru salariul primit, dar nu primesc niciun fluturas/chitanţă.
5. Acesta inchide restaurantul pe o perioada de 2 saptamani pe motivul sarbatorilor de iarna. Sunt angajat de 3 luni, dar acesta spune ca nu am dreptul sa fiu platit pentru acest concediu.

Va multumesc frumos si ofer funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Inseamna ca sambata faci ore suplimentare. Nu esti obligat sa faci aceste ore daca nu vrei.
2.Este vina angajatorului ca nu ti-a cerut fisa medicala si poate fi amendat. De asemenea si tu poti fi amendat pentru lipsa analizelor.
3. Daca acest contract individual de munca este semnat de ambii - tu si angajator - nu are mare importanta pe ce este printat, desi nu este normal.
4. Daca semnezi pe statul de plata atunci nu este nevoie de alt act, statul de plata, semnat de tine pentru primirea salariului, constituie act de plata valabil.
5.Este concediu fara plata, asa ca nu poti fi platit pentru aceasta.
Ar fi bine sa te interesezi la ITM, sa vezi daca a fost inregistrat acolo CIM. Daca nu a fost inregistrat poti reclama angajatorul.
In rest ai avea si motivul cu fisa medicala, dar acolo esti si tu vinovat. De asemenea ar fi si orele suplimentare dar si acolo ai o parte de vina.

| CopilConifer explică (pentru Ioandelasal):

Pai orele de ssambata erau obligatorii, in sensul ca as fi fost concediat daca nu le faceam. De asemenea, analizele nu le-am facut deoarece nu mi s-a mentionat ca servirea este una dintre atributiile mele (mi-a spus doar de debarasat si spalat vase/tacamuri)

| CopilConifer explică (pentru Ioandelasal):

Si inca ceva, am omis din graba. Acesta m-a obligat sa semnez ca am facut instructajul (acel carnetel albastru) in ciuda faptului ca nu l-am facut deloc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CopilConifer):

Orele de sambata erau obligatorii doar daca erau prevazute in contractul individual de munca. Daca nu au fost prevazute atunci nu erau obligatorii.
Si fisa medicala este obligatorii absolut pentru toti salariatii, indiferent de munca efectuat concret. Este adevarat ca nu se cer aceleasi analize pentru toti, acestea sunt diferite in functie de specificul muncii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CopilConifer):

Instructajul de protectie a muncii este obligatoriu, dar nu este obligatoriu sa ti-l explice neaparat cineva, poti si tu sa citesti.

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu sunt sigur dar cred că angajatul are dreptul la concediu de odihnă după minim 6luni de lucru.
În rest, ai putea merge direct la ITM să le ceri lămuriri.
Userul Ioandelasal îți poate oferi mai multe informații: https://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cum a zis si Ioandelasal nu mai are rost sa te duci la ITM ca o parte din vina o ai si tu si o sa primesti amenda pentru analize mai bine astepti sa treaca sarbatoriile si iti dai demisia s-au daca nu mai vrei dati demisia acum stai linistit de sarbatori si iti cauti ceva dupa 3 ianuarie 2019.