| anonim_4396 a întrebat:

Ma gandesc sa obtin un imprumut la un IFN (Credit la banca am), ce IFN-uri cu dobanzi mai mici cunoasteti? Am luat de la Provident o data 5000 de lei si in 70 de saptamani mi-au cerut inapoi 6100 (fiind o oferta in acea perioada), o simulare la TBI la 16.000 de lei mi-au cerut 37.000 inapoi. Deci, ce IFN-uri cu dobanzi mai mici stiti? Gen ma intereseaza sa iau pe 4-5 ani 15.000 de lei si sa dau inapoi maxim 20.000-25.000.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cea mai neințeleaptă souție- ifn. Du-te la o bancă, au dobânzi rezonabile. Ex:

https://www.btdirect.ro/credit-direct/

| GabiDumitrescu a răspuns:

Esti amuzant. Uita-te cit e inflatia acum. 15.000 acum vor fi cel putin vreo 250.000 peste 4-5 ani, daca nu cumva mult mai mult...

| alina2k18 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cu 0.4% dobanda pe zi la un IFN mai de doamne ajuta da un total 109 000 in 5aniwinking nu toate au 2% pe zi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alina2k18):

Si 109.000 nu ti se pare un pic cam ridicol? Plus ca la situatia economica actuala, daca as fi patron de IFN, as inchide portile cit inca sunt pe plus si m-as apuca de agricultura...

| alina2k18 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Oho, e japca pe faţă dar cand banca nu iti da nici 1500lei si esti in nevoi mari...
Oricum la IFN nici ei nu iti recomanda sa faci pe termen lung laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alina2k18):

15.000 nu e asa mega-suma, ce mama ma-si. Sa ma leg pentru 15.000 si sa trebuiasca sa dau imensitatea aia... geezus. Acum ma intreb si eu... ar fi foarte interesant sa ne zica OP-ul pentru ce are nevoie el de banii astia, cu ce se ocupa, ce stie sa faca, ce situatie are in general, ca poate l-am ajuta cu niste solutii mai umane.

| johnnny123 a răspuns:

Nu există "IFN-uri cu dobânzi mici".
Tocmai ăsta este principiul de funcționare al IFN-urilor: oferă împrumuturi mici, pe termen scurt, fără să ceară prea multe garanții, dar cu dobânzi uriașe.

| alina2k18 a răspuns:

La suma asta nu gasesti IFN cu dobanda asa mica pe 4-5ani.
Vezi la banca daca nu ai deja grad de indatorare prea mare, OTP parca are dobanda f mica.
Fa simulari pe siteuri.
IFN vezi vivacredit, creditprime, novumcredit.
Sau kiwi, e companie de brokeri, nu cer comision, iti gasesc ei cea mai buna oferta de la banci ca sa nu mai umbli tu la fiecare banca, plus ca interogarile repetate la Anaf iti scad scorul.
Bafta!