| Adonys43 a întrebat:

Buna seara!
Am un credit in valoare de 5.000 euro la o banca din Romania.
Creditul nu a mai fost platit, deci am un istoric negativ din acest punct de vedere.
Ideea este ca acest credit se va platii in 2 luni, dar pana atunci am nevoie de 1.000 euro urgent.
Credeti ca pot lua un imprumut de la vreo institutie nebancara, avand in vedere ca am si alte rate neplatite?
Mi-ar trebui acest imprumut pentru o perioada de maxim 2 saptamani, dupa care ar fi rambursat.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am patit. Banca Unicredit Tiriac (atunci) acum UniCredit Bank nu m-a anuntat ca aveam o restanta (din comision de administrare) de 700.000 atunci (circa 70 lei acum) si m-au bagat in Biroul de Credit. Cand m-am dus la ei si i-am intrebat de ce nu m-au anuntat la 30 zile, mi-au raspuns ca nu-i problema, ca pot sa me refinanteze ei si tot ei ma pot scoate din BC. Intre timp eu luasem un card de cumparaturi de la Raiffeisen si nu mi-a mai treubit creditul lor. Am inchis contul si am plecat bagandu-i in ma-sa. Nu te lua dupa Jassmina ca iarasi vorbeste fara sa stie. Ea nici macar nu-i in tara. Eu iti spun din propria experienta.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La nebancare o sa ai dobanda de zeci de ori mai mare. De ce nu incerci o refinantare la ceeasi banca? Ei te pot scoate din biroul de credite.

| Adonys43 explică (pentru Salontanul):

Nu prea cred ca banca sa imi ofere o refinantare, avand in vedere ca am restante mari, creditul nefiind platit de un an de zile.

| Salontanul a răspuns (pentru Adonys43):

Eu am patit. Banca Unicredit Tiriac (atunci) acum UniCredit Bank nu m-a anuntat ca aveam o restanta (din comision de administrare) de 700.000 atunci (circa 70 lei acum) si m-au bagat in Biroul de Credit. Cand m-am dus la ei si i-am intrebat de ce nu m-au anuntat la 30 zile, mi-au raspuns ca nu-i problema, ca pot sa me refinanteze ei si tot ei ma pot scoate din BC. Intre timp eu luasem un card de cumparaturi de la Raiffeisen si nu mi-a mai treubit creditul lor. Am inchis contul si am plecat bagandu-i in ma-sa. Nu te lua dupa Jassmina ca iarasi vorbeste fara sa stie. Ea nici macar nu-i in tara. Eu iti spun din propria experienta.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nici o banca sau institutie financiara din tara nu-ti vor acorda un alt imprumut, atata vreme cat esti pe lista celor cu datorii.
Incearca sa achiti urgent si integral aceasta datorie si sa te asiguri ca te-au sters de pe lista, ca sa poti beneficia de alt imprumut.