| andreialin2 a întrebat:

Noroc! Daca bagi toate ramele goale in stup, adica rama fara nici un fagure, gol, are ceva? De exp bag o rama goala da insarmata mai mult, ca sa faca pe ea fagure, sarme multe, nu isi fac singure fagurele?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ele, din natura, au o anumita forma. Asa este scrisa in genetica lor. Omul a inteles asta si a facut ramele cu ceara ca sa rezolve problema cat mai sistematic. Sa-ti povestesc un episod de cand eram mic. Bunicul meu avea circa 9 stupi. Nu se ocupa cu productia de miere decat pentru casa. Unii erau stupi vechi si i-a inlocuit. Stupii vechi i-a cerut cineva si in gradinita (asa se zice la noi la curtea unde sunt casele. Pasarile si animelele stau in curtea mare) a ramas un singur stup gol. A roit un stup fara sa stie bunicul meu si s-a mutat in stupul gol care era pus intr-o parte unde nu-l vedeai zilnic. Probabil roiul s-a dus acolo atras de mirosul de ceara impregnat in lemn! Cand a aflat bunicul meu era deja un stup cu in regula cu faguri facuti de ele. Erau exact ca in poza trimisa de mine. L-a vandut cu 200 lei unui vecin. Pe vremea aia 200 lei erau bani buni deoarece slariul unui profesor (bunica mea era profesor) nu trecea de 1500 lei.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te lua dupa altii. Albinele, intotdeauna, si-au facut singure faguri. Dar degeaba le bagi ramele goale ca ele vor face faguri altfel decat dupa rama. De aia se baga rame cu ceara gata pregatita pe care, ele, doar le prelungesc. Uite cum arata un stup dintr-o scorbura: https://bit.ly/2VcUs81

| andreialin2 explică (pentru Salontanul):

Si rame cu sarma foarte deasa..tot nu o face?

| Salontanul a răspuns (pentru andreialin2):

Ele, din natura, au o anumita forma. Asa este scrisa in genetica lor. Omul a inteles asta si a facut ramele cu ceara ca sa rezolve problema cat mai sistematic. Sa-ti povestesc un episod de cand eram mic. Bunicul meu avea circa 9 stupi. Nu se ocupa cu productia de miere decat pentru casa. Unii erau stupi vechi si i-a inlocuit. Stupii vechi i-a cerut cineva si in gradinita (asa se zice la noi la curtea unde sunt casele. Pasarile si animelele stau in curtea mare) a ramas un singur stup gol. A roit un stup fara sa stie bunicul meu si s-a mutat in stupul gol care era pus intr-o parte unde nu-l vedeai zilnic. Probabil roiul s-a dus acolo atras de mirosul de ceara impregnat in lemn! Cand a aflat bunicul meu era deja un stup cu in regula cu faguri facuti de ele. Erau exact ca in poza trimisa de mine. L-a vandut cu 200 lei unui vecin. Pe vremea aia 200 lei erau bani buni deoarece slariul unui profesor (bunica mea era profesor) nu trecea de 1500 lei.

| Elelei a răspuns:

Nu, nu isi fac singure fagurele. Iti trebuiesc faguri goi. Daca productia de miere este foarte mare, albinele pot face faguri, dar vor fi pe pereti, de unde ii desfaci greu si pierzi multa miere.
Acum sunt faguri sintetici. Nu iti recomand. Stiu din experienta prietenilor ca nu sunt buni. Cauta la apicultorii vechi, mai au faguri din ceara. Se mai gasesc si la Apicola, dar usor mai scumpi decat cei sintetici.

| Salontanul a răspuns (pentru Elelei):

Si roiurile care fug si se ascund in scorburi de copaci? Cine le baga faguri? Ursul?

| Elelei a răspuns (pentru Salontanul):

Sunt ca pe rama?
Eu stiu ce spui tu, stiu ce-i trebuie lui. Cum va extrage mierea? De fapt nici tu nu stii cum iese de acolo, o ai direct in borcan si crezi ca acolo "creste".

| andreialin2 explică (pentru Salontanul):

Asa ziceam si eu, albinele din salbaticie le da Dumnezeu foite de faguri? happy

| Salontanul a răspuns (pentru Elelei):

Cand eu lucram la descapacit de rame tu nu erai nici in proiect. Stii macar cu ce se atrage roiul in stup? Ai invartit macar o data la centrifuga? Vorbesti ca sa n-adormi. De altfel nici nu-i de mirare ca n-ai inteles ce am scris eu acolo. Voi tinerii din ziua de astazi aveti probleme cu intelegerea a ceea ce cititi. Unde dracu am spus eu ca sunt ca pe rama? Ai citit ce am scris mai sus? Uite-ti definitia: http://bit.ly/2p2yR2i