| Like555 a întrebat:

Salut! Am facut un stup acasa, ramele le-am umplut cu o scandura subtire de ladita, ca in loc de fagure. Am gasit prin pod un rotund de ceara care mirosea dulce si am presupus ca e de albine, am topit-o si am dat cu pensula pe scanduri. Ceara e tare, nu e sa zici ca poate modela pe ea. Daca pun un roi, vor face faguri pe ele?

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai facut stup dupa ureche? laughing Cauta pe net cum se face un stup, ce trebuie acolo, nu pui tu ceara si ce mai spui.

Ai pus ceara laughing nu trebuie sa pui tu, or sa puna albinele, asta daca ai albine.
Construieste un stup asa cum trebuie, eventual cumpara unu cu tot cu albine, apoi incepi tu sa iti faci, desi sa cresti albine nu-i deloc chestie simpla.
Stupul trebuie facut bine, citeste, documenteaza-te apoi faci. Treb sa nu aibe crapaturi, asta stiu, acolo se baga molii, iti mainca alea puietu, se pun si ciuperci de astea daunatoare, cum zic nu-i simplu deloc, asa cum cred unia sau cum pare la prima vedere.

Roiul ala de unde anume iei? Treb sa mergi la cineva care creste albine sau care vinde si ala iti da cu regina cu tot, altfel albinele nu stau singure.

Acum asa ca informatie, sa cresti albine este ca si cum ai avea scalavi, crescatortii de albine is de fapt exploatatori alea unor inscte, asa cum erau pe timpuri scalavii, asa sunt si albinele, scavele celor care le cresc, ele aduna zahar pentru ele si cei care le cresc le iau zaharul respctiv si le adau ei zahar de la magazin laughing

Mierea de albine mai are in ea si alte chestii ce albinele pun acolo, chestii pentru a le proteja de boli, de mai stiu eu ce.
Voi astia care crestesti albine, asta sinteti niste proprietari de scalvi, folositi insectele pentru beneficiile voastre.
In ziua de azi nu mai e nenvoie de albine, sa le consumam zaharul, omu demult a reusit el singur sa scoata zahar din plante si sa consume.

Asa ca lasati insectele in pace, lasati animalele, libere sa faca ele ce stiu sa faca, nu le mai scalavagiti.

| Like555 explică (pentru relian):

1. Acolo unde sunt mini crapaturi in stup, albinele le vor astupa prin propolis.
2. Omul are zahar din plante, etc, dar nu e sanatos precum mierea.
3. Mi-am facut rame si am pus o scandura subtire ca fagure si le-am dat cu ceara, sa fie o suprafata buna pentru a face celulele.

| relian a răspuns (pentru Like555):

1 -nu acopera albina toate, asta ca idee, nu stiu de unde stii tu, eu am vazut la fata locului, am spus am prieten care are albine.
2- zaharul de la magazzin este exact aceiasi scula ca si mierea de albine, inca odata diferenta e doara ca mierea are apa in ea.Cind faci afirmatii ar fi bun sa aduci si ceva explicatii, daca nu aduci explicatii, atunci esti pe linga subiect total.
Zaharul este 50/50, mierea la fel, orice luat de la plante va fi la fel, albina nu pune nimic in acea miere, o ia de la plante si o depoziteaza pentru ele sa aiba ce minca iarna, pentru ca ele cu alea se hranesc.
Tot ce fac albinele e de fapt luat de la plante, absolut totu.
3- fa-ti ce doresti, este fix alegerea ta, eu am spus cei bine, dar tu faci ce-ti place tie.

| Like555 explică (pentru relian):

Multumesc

| lpavel a răspuns:

Binenteles daca roiul are si o regina, adica o familie intreaga...