| SingleForOne a întrebat:

O persoană cu pensie, varsta de 58 de ani, ar putea lua un credit de locuinta pentru a cumpăra o garsoniera in valoare de 15000 euro, si de platit in vreo 5 ani, mai ales daca este ajutata de nepoti?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate cumpara, mai ales daca are si coplatitor.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca are venit lunar asigurat de peste 800-1000 euro si isi face si asigurare de viata si/sau aduce si giranti.

| SingleForOne explică (pentru Bula):

Nu ar fi cam exagerat atat de mult? Vad ca iti place sa faci glume sau nu-mi dau seama daca esti serios laughing

| Bula a răspuns (pentru SingleForOne):

Nu!
Imparte suma in numarul de luni de rambursare (15000/60=250 euro lunar). La care se aduna comisioanele si dobanzile + asigurare de viata, care urca lunar la 300-400 euro.
Banca nu poate executa mai mult de 50% din venit. In caz de executare, suma mai urca.
Cand le aduni, venitul minim trebuie sa fie de peste 800 euro.

| SingleForOne explică (pentru Bula):

Pai cum... la orice calculator de credite din orice banca (cel putin online) spune ca ar veni in jur de 600-700 de LEI lunar (avansul de vreo 20-35%, dar si comision, dobanzi, tot), dar pentru ce 800 de euro?
Original, am intrebat doar daca este posibil sa i-a pe numele ei, deoarece eu sunt foarte ocupat cu serviciul, iar dansa are mult timp liber.

| Bula a răspuns (pentru SingleForOne):

Nu te lua dupa "statistici" de marketing!
Fa calculele singur!
700lei sunt cca. 120 euro
In 5 ani (60 luni) asta inseamna doar 7200 euro (in care sunt! si dobanzile si comisioanele).
Astfel, perioada de rambursare ar fi mult peste 10 ani (nicidecum 5).

| mihai69 a răspuns:

Teoretic, da.