| JIJ a întrebat:

O problema financiara: Am o datorie de 20 000 euro la banca, si stau intr-un apartament ce valoreaza 30 000 imi poate lua banca apartamentul si sa imi dea o diferenta de 10 000 de euro? Eu vreau asta, ce trebuie sa fac?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti si ai garantat cu apartamentul atunci o sa ti-l execute silit si nu-i intereseaza sa obtina cel mai bun pret ci sa-si recupereze creanta - capitalul si dobanda.
Cel mai bine este sa-l vinzi tu, daca este in garantie il poti vinde cu acordul bancii.

| TheAce a răspuns:

Daca se ajunge la executare silita atunci nu mai ai dreptul sa primesti nimic in schimb. Banca iti ia pur si simplu apartamentul pe care ulterior il scoate la licitatie. Ei nu au nici macar garantia faptului ca isi vor recupera cei 20.000 de euro (de multe ori imobilele sunt vandute ieftin la licitatii pentru ca nu exista putere de cumparare pe piata) dreptul urmare solicitarea ta de 10.000 de euro e aberanta. Singura ta sansa e sa vinzi apartamentul cat mai repede pe profit pentru ati putea plati datoria si a ramane cu un plus. Trebuie sa stii ca preturile au mai scazut, la fel si puterea de cumparare, drept urmare valoarea de 30.000 de euro ar putea foarte bine sa nu mai fie justa in economia de piata prezenta. Pentru ca nu ai dat niciun detaliu (locatie, comfort, numar camere etc, utilitati etc) mi-e foarte greu sa apreciez obiectiv valoarea imobilului tau happy.
PS: Apartamentul tau e unicul girant?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ajungi la executarea silita nu le mai pasa cat valoreaza apartamentul tau, il ia si gata.

daca tu vrei asta, vinde apartamentul si gata

| JIJ explică (pentru suntserios):

Pana se vinde, asta inseamna alt timp, in care se mai aduna dobanda

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți faceasta căci banca nu se ocupă cu tranzacții imobiliare. adică cu vânzări și cumpărări de imobile. Nici nu deține imobile pe care să la administreze. Ori plătești datoria, ori îți scoate la licitație imobilul. Dar ea va licita la suma minimă de 20000 Euro. Dacă primește doar acest minim, nu îți dă nimic.

| JIJ explică:

Voi vorbiti, dar nu stiti ce poate banca, sau daca stiti de unde ati aflat?

| pietrean a răspuns (pentru JIJ):

Oamenii,ti-au raspuns atat de clar,ti-au dat sfaturi pertinente, legale!
"De unde ati aflat?"Tocmai, ca ei stiu legea si mai ales, interesul bancilor!
Chiar nu poti "salva" apartamentul? Ar fi pacat sa-l pierzi. Daca platesti cat de cat din rata, nu au interesul sa ti-l ia.Ai putea sa-l inchiriezi si din chirie, sa-ti platesti rata, iar tu, sa te muti la cineva apropiat, ruda, prieten(nu-ti cunosc statutul familial).

| Diggy98 a răspuns:

Daca ajungi sa iti fie executat silit apartamentul, nu mai primesti nimic, nu conteaza cat valoreaza. Daca tu stii ca apartamentul tau face 30 000, vinde-l, plateste datoria si ramai cu 10 000. happy

| JIJ explică (pentru Diggy98):

Si cat de greu este sa il vinzi?

| Diggy98 a răspuns:

Pai nu ai de ales daca vrei sa mai recuperezi ceva, plus ca nu poti sa le zici sa vina sa iti ia apartamentul ca nu ai bani; intai vei fi dat in judecata, procesul dureaza...si la final, dupa ce primesc hotarare judecatoreasca te executa silit.