| JIJ a întrebat:

Patron sau angajat? Din P.D.V. al taxelor, batailor de cap si al amenzilor, daca sunteti antreprenor, cum va feriti de amenzi?

Răspuns Câştigător
| GeorgescuD a răspuns:

Argumente pro si contra gasiti aici : http://miciafaceri.wordpress.com/tag/antreprenor-sau-angajat/
Cititi, iar la final dvs. decideti

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu platesti amenda nu patesti nimic, cazieru e mare cu neplatitori la amenzi

| sonya a răspuns (pentru mgtow):

Ar fi bine sa te abtii de la tampeniile pe care le spui. Unii naivi mai si cred prostiile debitate.

| mgtow a răspuns (pentru sonya):

Nu sant tampenii daca statu vrea bani din amenzi sa mareasca salariile, oamenii de abia le platesc si multi nu le platesc nu fac puscarie si nu ajung in strazi deci nu patesc nimic

| sonya a răspuns (pentru mgtow):

Asa cum am spus, daca nu stii despre ce e vorba si daca nu citesti cu atentie, mai bine taci.

Amenzile pentru persoanele juridice nu sunt de dragul de a fi date. Te poti trezi cu activitatea suspendata, conturi blocate etc.

Dar tie iti place sa te bagi in seama, chiar si acolo cand esti pe langa.

Pa.

| mgtow a răspuns (pentru sonya):

Mi se pare ca tie iti place sa iti bagi nasul unde nu e treaba ta... la corectitudinea ta nu ajungi nicaieri, politicienii te fraieresc cu o groaza de taxe si mai mult cu foamea ramai in burta, in RO daca omu nu foloseste smecheria moare viu si asta e adevarul original.

| JIJ explică (pentru sonya):

Ce sa nu faci ca sa nu primesti amenzi? zi-mi din experienta, de exemplu ce ai facut tu si ai primit amenzi?

| JIJ explică (pentru mgtow):

Daca te prinde ANF-u sau CIF ul parca, atuncea chiar iti inchid conturile la banca am auzit de asta, ca sa nu platesti amenizi si sa ai conturile ''neblocate'' cred ca trebuie sa ai niste relatii mai ''sus'' puse, de aia ne fura politicienii pentru ca ei fac legea.

| sonya a răspuns (pentru JIJ):

Nu am primit amenzi. De ce sa primesti cand ce faci e legal?
Asa cum am spus, legea e destul de permisiva.
Si nu exista o lista cu ce "sa nu faci". Fiecare cu domeniul sau de activitate. Ai un cadru legislativ, te tii de el.

App, nu te lua dupa Mysogyn, el chiar habar nu are cu ce presupune o "persoana juridica".

| sonya a răspuns:

Buna,

Bineinteles ca antreprenor ai de platit multe taxe, chiar prea multe.
Cu amenzile, ca sa te feresti de ele, indicat este sa faci totul corect si legal. Legea e foarte permisiva.

Pa.

| Peaches a răspuns:

Lucrezi corect nu platesti amenzi

| JIJ explică (pentru Peaches):

Zi-mi niste pasi de a lucra corect, adica ce sa ''nu faci''