| fofonel54 a întrebat:

Care sunt conflictele de munca dintre angajat si patron?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit Legii nr.62/2011, citez:
" n) conflict de muncã - conflictul dintre angajaţi şi angajatori privind interesele cu caracter economic, profesional sau social ori drepturile rezultate din desfãşurarea raporturilor de muncã sau de serviciu. Conflictele de muncã pot fi colective sau individuale;
o) conflict colectiv de muncã - conflictul de muncã ce intervine între angajaţi şi angajatori care are ca obiect începerea, desfãşurarea sau încheierea negocierilor privind contractele ori acordurile colective de muncã;
p) conflict individual de muncã - conflictul de muncã ce are ca obiect exercitarea unor drepturi sau îndeplinirea unor obligaţii care decurg din contractele individuale şi colective de muncã ori din acordurile colective de muncã şi raporturile de serviciu ale funcţionarilor publici, precum şi din legi sau din alte acte normative. De asemenea, sunt considerate conflicte individuale de muncã urmãtoarele:
(i) conflictele în legãturã cu plata unor despãgubiri pentru acoperirea prejudiciilor cauzate de pãrţi prin neîndeplinirea sau îndeplinirea necorespunzãtoare a obligaţiilor stabilite prin contractul individual de muncã ori raportul de serviciu;
(ii) conflictele în legãturã cu constatarea nulitãţii contractelor individuale de muncã ori a unor clauze ale acestora;
(iii) conflictele în legãturã cu constatarea încetãrii raporturilor de serviciu ori a unor clauze ale acestora;" Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau, daca n-ai inteles ce citeaza ioandelasal, conflictele sunt astea: angajatul de obicei vrea mai multi bani, mai putina munca, mai mult concediu, si daca se poate sa si fure cate ceva de la servici, iar patronul tot zice nu, nu, nu, nu, ca un papagal rolling on the floor