| ovidw a întrebat:

Pe vremuri,cand eram mic, stiu ca venea,,masina cu lapte" la bunica si ii dadea laptele. Intrebarea este daca as vrea sa fac acelasi lucru si eu cu o masina speciala sa coletez laptele de la sateni si apoi prin procese,diferite, sa-l pun in recipiente speciale si sa devin producator?

5 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Producator nu poti "deveni",deoarece tu nu detii animale(vaci),de la care sa recoltezi lapte.
Ca sa colectezi lapte,ca persoana fizica,poti,ai dreptul sa-ti faci ori societate comerciala(SRL, SNC), ori sa devii persoana fizica autorizata(PFA), ambele inregistrate la Finante, in conditiile legii.Ca sa poti comercializa laptele,sau produse derivate din el,trebuiesc diferite utilaje(pentru pastrare,transformare,transportare in conditii sterile),autorizatiile fiind luate de la Directia Sanitar Veterinara.
Multa bataie de cap,multi bani investiti,multi bani pentru autorizatii,impozitele pe venit, salarii, etc.
Acum, calculeaza daca renteaza! Mai ales ca nu esti detinatorul unor vaci, deci nu esti producator.

| ovidw explică (pentru pietrean):

Da dar...vacile alta bataie de cap:vetereniar, vacinuri, spati. aparate speciale, hrana

| pietrean a răspuns (pentru ovidw):

Da,daca vrei sa fii crescator(deci si "producator"). Apoi sa fii si comerciant,vanzand laptele.
Sunt notiuni diferite crescator de animale, producator de produse alimentare, comerciant de produse alimentare.
Depinde ce vrei sa faci. Daca vrei doar sa vinzi laptele din colecta, pe care sa-l vinzi, este mai usor si implica mai putine costuri.

| ovidw explică (pentru pietrean):

Pai asta vreau, doresc doar sa-l ambalez, dar ma intrebam daca este posibil adica. iti dai seama..laptele sa nu fie infectat ar trebuie anumite teste..ca asa. un bloc sub presiune de 500 de litri de lapte. si un arzator pe gaz nu-i mare investitie

| Kindly a răspuns:

Ai putea sa fii doar cel care colecteaza pentru inceput. Trebuie sa ai o masina proprie ( dotata cu echipamente frigorifice ) dupa aceea sa te asociezi cu un producator din zona ta. Pfff is multe de facut. Multe batai de cap! Asta ar fi trebuit sa faca statul asta nebun, nu sa ne faca sali de sport, astfel erau mai multe locuri de munca si exportam si noi ceva cat de cat, crestea putin si economia la tarisoara noastra.