| Trııxy a întrebat:

am 13 ani si sunt fata. Mama si tata nu mai sunt impreuna, eu stau cu mama. Dar acum vrea sa ma trimita la tata pe potive de genul : ii raspund, nu ies afara cu ea ( stam in Spania si eu nu am aici nici un prieten ) etc. Eu nu prea il consider tata pentru ca cand eram mica ( 5 ani ) o batea pe mama a mai inselat-o, acum el e cu alta femeie are si un baiat nu stiu cati ani are dar este mai mic ca mine (mai venea cu el pe la noi in vizita ) oricum venea la noi foarte rar imi aducea doua trei lucruri imi mai dadea si niste bani si asta era tot. Nu prea venea la mine chiar daca stia unde stau si avea si numarul de telefon al meu.De vreo 2 - 3 ori pe an ne vedeam statea putin o ora doua. Faza e ca nu prea vreau sa ma duc la tata, mai mult as vrea la bunica (din partea mamei ) ea a avut grija de mine cand era mama plecata la munca in stainatate, acolo am copilarit am prieteni, nu am mai fost in Romania din 2012 (august)atunci am plecat. Voi ce ma sfatuiti sa fac?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu poti decide tu unde mergi, daca nu se face prin cale legala poti decide sa mergi la bunica. In caz ca ea doreste sa te primeasca, in Romania nu te trimite.

| Trııxy explică (pentru mgtow):

Da dar mama si tata nu au fost legati prin acte, doar eu port numele tatalui, mama nu.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Sfatul meu este simplu : să-ţi ASCULŢI şi să-ţi RESPECŢI mama deoarece dânsa s-a "chinuit" ca să-ţi meargă mai bine!

Eventual, poţi încerca să vorbeşti cu ea şi să-i explici că ai vrea să stai la bunica ( din partea mamei )...

Toate cele bune.

| FemeiaPisică a răspuns:

Ascultă-ți mama și acceptă să mergi la tatăl tău.

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, eu te sfatuiesc sa ii spui mamei tale adevarul ca nu vrei sa mergi la tatal tau si ca vrei la mama ei, cu siguranta te va intelege. Nu-i mai raspunde nici tu mamei tale, si fa sa fie de partea ta. Este mama si o doare ca te-a crescut ca ii raspunzi. NUmai prin mama ta poti veni la bunica, altfel nu cred ca ai sa poti.

| izabela202020 a răspuns:

La 13 ani cred ca sti cat de cat unde tear fi mai bine, vorbeste cu maicata si spune-i exact ce simti asa cu siguranta ve-ti lua impreuna decizia corecta pentru amandoua