| AlbertD a întrebat:

Pentru a deschide un service auto de mecanica, electrica auto si restaurări de ce am nevoie?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De autorizatie de constructie. De bani pentru constructie.
Autorizatie de functionare, autorizatie de mediu. Contract de preluare a deseurilor.
Echipamente cu documentatie pentru ISCIR. Contract si autorizare ISCIR.
Personal calificat in reparatii auto, personal calificat in administrare service auto. Autorizatie RAR pentru fiecare operatiune pe care doresti sa o executi in acel service.
Contabil.
Racord apa menajera. Racord curent 220v si 380v.
Instalatie de incalzire autorizabila ISCIR, ISU si mediu.
Zona de asteptare clienti (sala sau bar) cu vedere spre zona in care se lucreaza la masini (geam sau ecran conectat la camere de supraveghere).
Parcare.
Se recomanda un magazin de piese propriu, in incinta, pentru a putea comanda piesele rapid de la furnizori, si a vinde cu adaos. Se pot comanda de la furnizori si fara sa ai magazin, iar unii iti fac discount, adica incasezi tu adaosul cumparand de la ei (si dai clientului bon cu pretul intreg, pe societatea furnizorului, nu pe a ta).
Deci ai treaba cu autoritatile astea:
RAR - te autorizeaza pentru a lucra la masini, ocazional te verifica sa nu lucrezi chestii pentru care nu ai autorizatie
Garda de mediu - se asigura ca predai uleiul, antigelul si alte substante poluante, unei societati care il valorifica, sau ce fac ei cu ele. Te amendeaza daca te prind cu sobe pe ulei ars, sau daca tii masini pe pamant, ori depozitezi deseurile pe pamant. Totul trebuie sa stea pe beton.
ISCIR - nu te vor controla, atat timp cat ai o societate acreditata de ei, care iti face revizii, verificari si instructaj pentru personal, in vederea folosirii corecte a elevatoarelor, compresoarelor, cricurilor, preselor si asa mai departe.
ISU va verifica daca ai folosit materialele corecte (necombustibile) la constructie, daca ai cosuri de fum izolate corect, daca sunt evacuari suficiente, stingatoare si instructaj in caz de incendiu pentru angajati.
ANAF se baga in contabilitate si verifica daca ai bani negri in casierie. Te verifica mai mult de la distanta, dar fac si razii.
ITM - verifica sa fie angajati in regula toti mecanicii, sa ai pontaje si condica.
Daca in sala de asteptare ai TV, radio sau muzica, trebuie sa platesti drepturi de autor. Exista ceva asociatii care se ocupa si de asta, fac sesizari la politie (nu pot da amenzi laughing ).
Sper ca nu am omis nimic. Majoritatea regreta ca s-au bagat in aceasta afacere, sa stii.

| AlbertD explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ca și diplome de ce școlarizări am nevoie?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AlbertD):

Trebuie sa poti face atestatul de administrator de service, la RAR.
Cam astea ar fi cerintele: "Nivelul minim de pregătire pentru conducătorul de atelier auto este de absolvent al şcolii profesionale sau al liceului tehnic în meseriile de mecanic auto, electromecanic auto, tinichigiu auto, electronist sau în alte calificări din domeniul tehnic cu o vechime de minimum 3 ani în activitate. "
Mai multe aici: https://www.rarom.ro/? page_id=1351

Trebuie sa stabilesti de la inceput tipul de autorizatie pe care doresti sa il obtii, ca sa stii ce calificari si ce dotari trebuie sa ai in service.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Urmareste clipul asta: https://youtu.be/iqO9X7k2chU
Ei nu au partea de vopsitorie, si iti garantez ca nu au nici autorizatie pentru a interveni la suspensie si franare, pentru ca nu au stand de proba.
Ca sa faci vopsitorie trebuie neaparat cabina de vopsit, pentru a lucra la frane trebuie stand de masurare a fortei de franare, pentru a lucra la directie trebuie stand de geometrie si stand de proba pentru jocuri. Ei sigur au doar autorizatie de revizii (schimb ulei, filtre). S-ar putea sa nu aiba nici autorizatie pentru a inverveni la motoare, pentru ca nu am vazut la ei analizor de gaze.
Toate astea sunt cerute de RAR, altfel nu iei autorizatia.

| RxTx a răspuns:

Https://iscir.ro/

Iti trebuie ceva autorizați iscir si ARR

Asa că spor la.lupta.cu birocrația

Ai nevoie de bani si nervi de otel

Așteaptăte ca si vecinii sa iti bage bețe in roate

Asteaptste la controale

Astepstste la.mults ura
Discriminare
Răzbunare
Răutate
Ciuda
Si invidie

Pentru ca trăiești in tars invidiei

| AndreiRobert312 a răspuns:

E mai bine sa cumperi unul care are deja autorizatii sau sa intri in aprteneriat cu cineva care deja are. E mult mai usor asa!