| PorianDopa a întrebat:

Pentru a imi face card, am nevoie de 18 ani? Vreau sa investesc in criptomonezi, pot scoate profitul de la BNR?

Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Trebuie să mergi la banca unde vrei sa faci cardul (mai putin la BNR -pentru că banca aceasta nu lucrează nici cu persoane fizice și nici juridice; ea are alt rol; nimeni nu are card la BNR si nici nu va avea vreodată). Acolo vei sta de vorbă cu un consultant, unde vei putea să-i pui tot felul de întrebări referitoare la nevoia ta (nu îl întrebi dacă mâine va mai ninge :p ).
Nu te va costa nimic să stai de vorba cu el/ea. Ii spui ce vrei să faci, si iti va explica cu lux de amănunte. Oricum, băncile opresc comision fie pentru administrarea cardului, fie când vei scoate bani de pe el, fie orice altceva.
Tu poti sa iei un pix si o hârtie și să notezi suma sau valoarea în procente yin yang pentru tot ce își oprește banca pentru cardul care ti-l va da. În felul acesta nu te vei mira daca vei scoate mai putini bani de pe card decât ti s-a pus pe el.

Mai departe, pentru ceea ce vrei tu să faci este posibil să iti faci cont și pe paypal. Iar paypal isi va opri si el o mică parte din banii care vor trece prin el. Cu toate acestea este binevenit acest site numit paypal.
Dar mai întâi fă-ți card la o bancă. Să nu te duci la BCR pentru că sunt scumpi; isi opresc comision prea mare. Alege BRD, Transilvania, Raiffeisen...

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu e atât de simplu.
Nu îți trebuie card la nici o banca. Trebuie in schimb un cont pe Coinflux, coinbase, kraken, sau un alt serviciu de exchange creat special pentru criptomonede.

| NLS a răspuns:

Daca nu ai inca 18 ani, folosesti contul parintilor pentru a cumpara pe Coinflux (de exemplu, sau alte servicii, cum am zis mai sus).
Profitul o sa il obtii "in mana", atunci cand vei vrea sa vinzi.
Tranzactiile se fac pe acel serviciu, Coinflux, etc, deci nu implica nici o banca.
(Asta e esenta monedelor virtuale, sa nu depinda de banci).
E un risc mare acum cu BTC, sper ca esti interesat de altele.

| Lioana a răspuns (pentru NLS):

Daca nu cunosti, nu da eronat "istetule"! Eu i-am facut cont bancar fiicei mele la varsta de 13 ani si mi s-a spus ca nu poate primi card pana la 14 ani. Cand i-a implinit a primit cardul.

| NLS a răspuns (pentru Lioana):

Stiu foarte bine asta, insa omul nostru vrea sa cumpere BTC, (sau, sper eu, alta moneda virtuala, pentru ca BTC e putin instabil la momentul de fata).
Ce are asta de-a face neaparat cu un Card nou?
Poate cumpara de la un automat ZebraPay, si prin aceasta metoda nu are nevoie deloc de Card.
Sau, poate sa foloseasca contul bancar al unui parinte pentru a-si alimenta contul de Coinflux, Coinbase, Kraken, etc.
Aceasta metoda e necesara, pentru ca nu poti din cate am citit pe net, sa tranzactionezi legal BTC cand ai sub 16 ani, iar in multe tari, sub 18.

| Lioana a răspuns (pentru NLS):

Tu esti atent la ce spun oamenii? Reciteste intrebarea: "Pentru a imi face card, am nevoie de 18 ani?"
Am raspuns la intrebare si nu e nimic eronat in raspunsul meu. Daca tu ai raspunsuri mai utile e avantajul tau dar nu da eronat oamenilor pentru ca te simti tu mai destept!

| NLS a răspuns (pentru Lioana):

Eu am fost foarte atent, insa se pare ca unii nu citesc intrebarile pana la capat. Suntem chit, relax, si tu mi-ai dat.
Degeaba isi face card, ca pentru ce e el interesat, nu il ajuta cu nimic.

Pe Coinflux de exemplu, trebuie sa ai 18 ani, pe alte servicii ajunge 16.
Insa poti fenta sistemul cum spuneam, facandu-ti contul pe numele parintilor si folosind contul lor bancar.

| Lioana a răspuns (pentru NLS):

Nu suntem chit. Stii foarte bine. Tu ai fost cel incorect.

| BIoody a răspuns (pentru NLS):

Total gresit ceea ce zici, si tot tu oferi eronat?laughing
Monezile online se pot obtine in foarte multe metode istetule, Cand omu zice ca vrea sa investeasca in criptomonede poate se refera online, ca majoritatea fac asta (copii) prin site-uri, jocuri etc, daca a zis clar ca nu are 18 cum vrei tu sa scoata monedele pe Coinfulx?
Eu i-am raspuns cel mai corect si simplu la intrebare din propria exp, online poti face la orce varsta nu te verifica nimeni iar card daca ai 14 pentru alocatia automat poti scoate banii atasandul la un servici online. Asa ca inainte sa dai eronate te rog gandeste-te de 2 ori.

| NLS a răspuns (pentru Lioana):

Si preferi sa pui oamenii pe drumuri aiurea, in cautare de cai verzi pe pereti, si carduri de care nu au nevoie, doar ca sa ai tu Ego-ul satisfacut? Imi place cum gandesti, zau!

| Lioana a răspuns (pentru NLS):

Hai ca o iei razna rau de tot, baiete! Nu mai incerca sa te justifici ca nu ai explicatii logice. Niste scuze ar fi binevenite (daca le ai in repertoriu).

| Lioana a răspuns:

Ca sa-ti faci card ai nevoie de carte de identitate, deci trebuie sa ai minim 14 ani. Inainte de 14 ani poti sa ai cont bancar dar fara card.

| BIoody a răspuns:

Minim 14 ani daca esti la scoala iti poate face card pentru alocatie pe care il poti folosii si pentru alte lucuri.
Profitul online il poti scoate de la orice banca, la care ai cont sau card.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Te duci cu buletinul la orice banca si spui can vrei sa iti faci un card. Nu trebuie sa fi major, iar daca inca esti la scoala iti poti pune si alocatia direct pe card. Eu am facut asta la Banca Transilvania.

| Hellobello a răspuns:

Nu trebuie sa ai 18 ani. Iti faci card dar esti imputernicit de cartre un parinte ( sau un major )