| IonutValeriu a întrebat:

Poti lua credit pentru nevoi personale pentru a iti deschide o afacere? M-ar interesa undeva la 10.000 de euro, dar as vrea sa stiu conditiile pe care trebuie sa le indeplinesti pentru a primi aceasta suma. Cu un salariu minim pe economie poti accesa atatia bani?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu minimul pe economie pot lua maxim 5000 euro pe nevoie personale.

| Frank51 a răspuns:

Desigur. Dacă ai un salariu de 4000 lei net, si nu ai alte credite.

| johnnny123 a răspuns:

Lăsând la o parte faptul că este aproape imposibil să obții suma asta cu salariul minim pe economie și având vârsta de 18 ani, te-ai gândit ce te faci dacă afacerea nu merge și rămâi și fără afacere, și cu datorii la bancă?

Nu de alta, dar mă îndoiesc că la 18 ani ai experiența necesară pentru a porni o afacere care să funcționeze din prima.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru johnnny123):

Doua laptopuri bune, un apartament inchiriat, doua fete care stiu ce trebuie, si peste un an il auzim cerindu-ne sfatul despre ce model de Lamborghini sa isi ia...

| doctorandus a răspuns (pentru johnnny123):

Mda, intreprinzatorii de profesie au reusit in afaceri dupa al doilea sau al treilea faliment.

| siriusblack98 a răspuns:

Ca să îți răspund strict la întrebare pentru început, nu, nu poți. Și ce afacere vrei să deschizi cu 10k euro? Este cea mai periculoasă mișcare să faci împrumut în bancă pentru o afacare. Mai ales dacă tu ai un job nasol plătit cu salariu minim. Doar gândește-te cât o să muncești apoi pentru alții ca să plătești împrumutul dacă nu merge treaba.

| Werrich a răspuns:

Si iti permiti? Wow wow, be careful, poti sa devii bankrupt, poti sa pierzi tot.
Nu poti cu salariul pe economie, dar poti cu girarea casei.

Răspuns utilizator avertizat