| jon987654321 a întrebat:

Salut,as dori niste informatii despre un credit de nevoi personale...anul ce urmeaza prin februarie as dori sa fac un credit de nevoi personale girand cu casa,pentru ca nu am contract de munca, casa fiind nelocuibila si asa va fi mult timp as dori o suma mica de 25. 000ron pe 60 luni, cu acesti bani imi voi rezolva niste treburi...as vrea sa stiu plata se face anual sau lunar? am citit pe BT (Transilvania)25000ron ar trebui sa dau inapoi 29. 000ron sunt constient ca voi da mai mult si nu ma deranjeaza sa zic 6000lei sa dau mai mult pe durata acestor 5ani.Cum ar fi mai bine sa fac in euro sau ron? A facut cineva credit girand cu casa? cum a fost.mersi

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara venit lunar (din salariu sau alte surse) nu o sa primesti credit de la nici o banca.
Bancile nu acorda credit in considerarea garantiilor ci a veniturilor pe care le ai.

| FuriaGogoasei a răspuns:

Girand cu casa este destul de riscant dar nefiind vorba de o suma foarte mare cred ca e ok. Plata se face lunar evident.

Eu am avut credit personal la BRD pe baza contractului de munca si totul a decurs bine, dobanda n-a fost deloc mare, undeva la 10% din valoarea creditului.

| jon987654321 explică (pentru FuriaGogoasei):

Pai..sa inteleg ca girand cu casa...se schimba situatia fata de imprumut pe baza de contract de munca? adica ei imi vor baga dobande in plus de pe o zi la alta doar ca sa o pierd? si 5500euro..bineinteles ca ii pot returna chiar in mai putin de 5 ani.

| FuriaGogoasei a răspuns (pentru jon987654321):

Depinde de banca, dobanda poate sa fie variabila sau fixa.

@Ioandelasal Din cate stiu poti faci un credit de nevoi personale garantata cu ipoteca imobiliara.

| Ioandelasal a răspuns (pentru FuriaGogoasei):

N-am spus ca nu poti obtine credit cu garantie, am spus ca nu poti obtine credit fara venit lunar.