| zuuu25 a întrebat:

Prietenul meu vrea sa isi faca un card pe care sa puna lunar cate o suma de bani sa ii stranga si in curand sa ne mutam impreuna. ce acte imi trebuie pentru a face acest card si la ce banca ne sfatuiti sa il facem?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vreti card de debit sa-l faca la banca care are o unitate la indemana prietenului, conditiile sunt cam aceleasi la toate bancile.
Eu va sfatuiesc sa faceti depozite bancare deoarece o sa primiti dobanda, care o sa acopere cel putin inflatia, daca nu o sa aduca si putin castig in termeni reali. Numai bine!

| a1doru a răspuns (pentru Ioandelasal):

La ora actuala, dobanzile nu mai acopera decat TEORETIC, inflatia.in termeni reali, in niciun caz.

| Ioandelasal a răspuns (pentru a1doru):

A1doru, in termeni nominali inseamna in teorie, poate ai vrut sa zici in termeni reali. Este de discutat, eu spun ca acopera si in realitate, daca datele statistice sunt corecte si cred ca sunt. Numai bine!

| nyko06 a răspuns:

La banca Transilvani sunt variante de depozite pe diferite perioade si sa aleaga cu capitalizare ( adica dobanda dupa dobanda primita la suma respectiva ).