| Nuzicnume a întrebat:

Pt a avea o proprietate pe Booking, Agoda, Airbnb etc, trebuie să platesc taxe la stat?
Cine știe cum se șterge o proprietate de pe booking și dacă e gratuit?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă câștigi bani pe ele, dacă respecți legea, pentru orice venit anual ce depășește 500 lei, ești dator cu impozit.
Luna ianuarie, la circa financiară, declarația 200.

| TudorN a răspuns:

Salut! Si pe mine ma intereseaza ce taxe/impozite se platesc pentru Booking, Airbnb etc. Iti trimit aici un raspuns datat in 2021, poate te ajuta: "Începând cu anul acesta, în eventualitatea în care închiriem între 1 şi 5 camere, în regim Airbnb sau Booking, acesta înseamnă că închiriem camerele într-un interval de minimum 24 de ore şi până la 30 de zile, atunci aceste venituri sau impozitul aferent acestor venituri se calculează în funcţie de normă de venit. Ceea ce înseamnă că deja autorităţile locale au eliberat norme de venit pentru aceste tipuri de venituri. Aceste venituri vor fi impozitate cu cota de 10% aplicată la norma de venit specifică pentru localitatea unde se află imobilul", a spus Corina Mîndoiu, citată de Agerpres.