| Nuzicnume a întrebat:

Pt a avea o proprietate pe booking, e obligatoriu să plătești taxe la stat?
Dacă da ce taxe?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu trebuie sa emiti facturi la clienti? Deci ai nevoie de firma sau pfa deci automat platesti taxe si inpozite

| Nuzicnume explică (pentru suntserios):

Nu e hotel, e propriul apartament
Ce taxe ar fi?

| PainTech a răspuns:

Legal, trebuie sa platesti impzit pentru orice bani produci.

| Nuzicnume explică (pentru PainTech):

Și cei de pe olx ce taxe platesc? E site mare.

| PainTech a răspuns (pentru Nuzicnume):

E legala vanzarea bunurilor care nu iti mai trebuie fara platirea impozitelor. Asta NU inseamna ca poti vinde sute de bunuri legal fara sa platesti impozit.

Cei care au o mica afacere pe OLX nu procedeaza legal, motiv pentru care ANAF a cerut o lista cu toate bunurile vandute si cantitatea acestora pentru verificari. Au avut loc destule perchezitii la persoanele care abuzau de site.