| Nuzicnume a întrebat:

Cât se plateste taxe LA stat pentru a avea o proprietate pe Booking/airbnb etc?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru a avea proprietati listate pe booking si airbnb nu platesti nimic la stat.
La stat platesti taxele si impozitele aferente actiunilor de inchiriere.

Daca e vorba de inchirierea unui apartament platesti impozitul pe chirie de 16% plus cotizatia la sanatate.

In cazul booking, majoritatea proprietatilor listate sunt pensiuni/hoteluri care functioneaza bineinteles sub o forma sau alta de fiscalizare fie ca e SRL sau PFA caz in care platesti taxele si impozitele aferente

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu se plateste nimic la stat daca ai astfel de propietati acolo.