| numesiprenume0 a întrebat:

Revolut ori CEC Bank?
Doresc sa am un card și două conturi pe el. Unul în lei, iar altul în euro, dar fara să trebuiască să fac o conversie atunci când doresc să retrag euro. După ce am studiat piata, aceste două "bănci" mi s-au părut cele mai potrivite pentru așa ceva. Nu știu pe care din cele două să o aleg. Cine îmi poate spune care ar fi mai avantajoasa primește funda. mulțumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Recomand CEC-ul sau orice banca din tara noastra!
Nu recomand Revolut fiiindca este o institutie fianciara din UK care se poate accesa numai online. Multi au carduri blocate, bani luati abuziv de pe card, deci probleme si nu reusesc sa sune in UK sa le rezolve, pe cand o banca locala din tara, chiar din orasul tau, este usor de accesat si problema se rezolva in aceeasi zi.

Recomand BCR, Banca Transilvania ori chiar CEC-ul, ca sunt institutii bancare foarte -foarte vechi care nu vor pierii peste noapte.
Raiffeisen vad ca-si inchide filialele, reducandu-le, deci cauta alta mai bine infipta in pamant, care nu dispare peste noapte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cec Bank.

| Lioana a răspuns:

Eu am Revolut si sunt multumita. Nu baga comisioane la transferuri si vad oricand pe telefon cati bani am in conturi si toate tranzactiile facute.
O chestie interesanta la ei e ca poti sa ai pe langa cardul obisnuit un card virtual de unica folosinta la care i se schimba numarul si CVV-ul dupa fiecare plata.

| IceRope a răspuns:

Revolut este OK. CEC Bank este o mizerie de bancă, cea mai nenorocită din sistemul bancar. Îți recomand să nu te încurci cu CEC.
Revolut, sau C.u.r.v.e (chiar așa se numește, dar fără puncte big grin ). Am pus puncte între litere, altfel softul de al TPU mă pune să modific.

| IceRope a răspuns (pentru IceRope):

*softul de al TPU.

| IarsiIar a răspuns:

Nu se poate un card la doua conturi cu valute diferite. Vei avea cate un card pentru fiecare.
Daca vrei sa alegi numai dintre cele doua, alege CEC Bank.