| CentyLox a întrebat:

Saaaaalut, am venit si eu cu o nelamurire. Eu ma pricep bine in domeniul calculatoarelor si ma gandeam sa imi fac reclama pe un site de anunturi sa repar laptop-uri, pc-uri etc... fara sa imi deschid o firma. Vreau sa stiu daca se poate face acest lucru din punct de vedere legal, cat timp folosesc software-uri free to use sau nelicentiate. Astept va rog niste raspunsuri clare sa nu ma trezesc mai tarziu cu anaf-ul la usa, multumesc anticipat, dau funda.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, acest lucru nu este legal asa cum veri tu, fara firma.
Doar daca iti deschizi SRL sau PF poti lucra legal, lua bani de la clienti, evident dai garantie de minim 3 luni la reparatii samd.

| PainTech a răspuns:

Nu prea e legal, cam ar fi nevoie de PFA/firma.

Faptul că tu folosești softuri nelicențiate e cam irelevant. Tot oferi un serviciu contra cost, tot e nevoie de firmă/PFA.

Așteaptă și răspunsul altor utilizatori (nu sunt expert in domeniu) dar sunt destul de sigur că asa e.

| CentyLox explică (pentru PainTech):

Sa zicem ca deschid firma dar care ar fi urmatoarele criterii pe care ar trebui sa le indeplinesc pentru ca ea sa fie ok din orice punct de vedere?

| PainTech a răspuns (pentru CentyLox):

Scuze, nu pot sa răspund la aceasta întrebare. Decât să dau un răspuns greșit mai bine așteptăm să răspundă alti useri care sunt in domeniul afacerilor.

Și sunt câțiva pe site.