| Sabaka a întrebat:

Salut, imi poate oferi careva informațiile necesare pentru investitiile in Bitcons, riscurile, beneficiile și etc? Nu-mi doresc să mă imbogățesc peste noapte, doresc doar un câștig minim lunar dacă e posibil.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Recent, cursul Bitcoin a depasit 1Bc = 32000 USD.
Pentru a mina cu succes trebuie sa ai un echipament de calcul foarte puternic, care, de asemenea, este si scump (peste 10 Bc, la cursul de mai sus).
Insa, avand in vedere cursul foarte fluctuant al Bitcoin si uzura /amortizarea sistemului de calcul, riscul sa ramai fara bani este foarte mare (in 3 ani, amortizarea contabila normala duce valoarea la 0, iar fluctuatiile cursului sunt rapide si pot depasi -60% - +200%, chiar in cateva zile).

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Un baiat ii cere tatalui sau: da-mi si mie un Bitcoin.

Tatal: 20 mii de dolari? Ce sa faci tu cu 40 mii de dolari? La ce-ti trebuie tie 32 mii de dolari la varsta ta?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În bitcoin nu este posibil câștig minim lunar.

| doctorandus a răspuns:

Daca stii cand sa cumperi si cand sa vinzi, te faci om bogat.

Din pacate, nimeni nu are de unde sti asta, deci risti sa pierzi toti banii pe care-i ai acum.

| johnnny123 a răspuns:

Vrei un castig lunar garantat si te gandesti sa investesti in cel mai volatil lucru din lumea asta? Investitiile in criptomonede sunt exact opusul a ceea ce-ti doresti tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e poaibil, ia-ti gandu de la prostii de-astea. Eu am investitie si am facut 10 lei, asta cu toate cunostiintele mele si cu cont pe o platforma de investiții

| RaduRobertRO a răspuns:

Problema e destul de simpla, este o "afacere" cu risc mare si care necesita sume mari de bani [ ca sa ai ce face cu acel profit ]. Un studiu scurt dar la obiect poti citi aici: https://bucuresteni.info/cresterea-si-descresterea-imperiului-bitcoin/

Ca sa iti dai seama daca merita, fa-ti singur un plan, pune scenariile posibile si vezi daca e ok pentru tine. Daca castigi, ce inseamna pentru tine acel castig? Dar daca pierzi o parte din investitie, cum te afecteaza. Pentru ca nimeni nu poate sa analizeze in locul tau. Poti doar sa te uiti in trecut si sa zici: uite ce era sa fie daca investeam atunci.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Salut.Un coleg de-al meu a castigat peste 200.000 de euro din bitcoin.Dar a investit 10.000 de euro.Acum depinde si de noroc, ca pana sa castige banii astia, a mai si cazut in cap.