| Illuminati2016 a întrebat:

Salht! Am ~12.000 ron si as vrea sa stiu daca sa ii tin pe card sau la ciorap? Vreau sa stiu daca imi ia impozit Banca Transilvania.

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pune-i la banca. La BT. Nu ai o dobanda mare dar nu risti sa-i pierzi. Din dobanda foarte mica se ia un impozit 16%. Oricum nu pierzi. Cei ce spun ca pierzi nu cunosc conditiile bancii. Eu am bani la BT si n-am pierdut nici un leu. Mama mea are si ea doua depozite: unul in dolari si unul in lei.

| Liviu a răspuns:

La ciorap, in cazu tau primesti cam 9 lei pe 6 luni. Deci pentru 9 lei, mai bine pauza.In plu cand vrei sa ii scoti, trebuie sa ii scoti fix cand se face luna, alfe pierzi dobanda si fix pix. Daca ai un numar de telefon, da-mi in privat si mai discutam despre asta, si eu m-am documentat...despre investiti si nu am gasit nimic

| suntserios a răspuns (pentru Liviu):

Nu ai cautat tu suficient de bine. Exista depozite și cu pana la 3%dobanda pe an

| Liviu a răspuns (pentru suntserios):

Bine bine, dar sa pui bani la ciorap pentru un an si cat sa ii dea lui pentru 100 + de milioane? maxim 20 de lei? nu stiu, in caz ca are o buba si trebuie sa ii scoata maine il JUPOAIE aia...

| suntserios a răspuns (pentru Liviu):

Sunt 20 lei pe care ii câștigi pe luna și fără riscul de a tine banii în casa

| Liviu a răspuns:

De ce mai trebuie sa tii cont:

veniturile din dobanzile depozitelor bancare se impoziteaza cu 10%
daca, din anumite motive, doresti sa renunti la acest produs, o poti face simplu, inclusiv prin BT24 Internet Banking si Mobile Banking. La desfiintarea contului de economii, banii sunt transferati din contul de economii in cel curent, dar trebuie sa tii cont de urmatoarele lucruri:
pentru lei, desfiintarea contului de economii inainte de implinirea unui an de la data constituirii se penalizeaza cu 0, 5% comision din suma minima. Pentru desfiintarea dupa un an de la constituire nu se percepe comision
pentru euro, daca in primul an al depozitului, suma din cont scade cu peste 25% fata de luna precedenta, trebuie sa percepem un comision in valoare de 0, 1%. Este vorba de un comision de corectie, calculat la suma obtinuta, prin diferenta dintre soldul din ultima zi a lunii precedente si soldul din ultima zi a lunii curente.
banii pot fi ridicati de la orice sediu BT, iar comisioanele sunt:
pentru lei, comisionul este de 0, 50% (minim 5 lei), aferent sumei pe care o ridici de la ghiseu, sau, daca banii au fost transferati din contul de economii in contul curent, poti fi ridicati fara comision cu ajutorul cardului Visa Electron de la bancomatele Bancii Transilvania
pentru euro, comisionul este de 0, 50% (minim 3 euro), aferent sumei pe care o ridici de la ghiseu

Deci cu alte cuvinte, ceea ce eu intele din acest enunt de la banca transivalnia este in felu urmator. Daca doresc sa desfintez contul, si sa scot toti bani, ma arde rau daca nu s-a facut un an.Dobanda e impozitata 10% pe luna. Dupa un an, iar se percepe comision.

banii pot fi ridicati de la orice sediu BT, iar comisioanele sunt:

pentru lei, comisionul este de 0, 50% (minim 5 lei), aferent sumei pe care o ridici de la ghiseu, sau, daca banii au fost transferati din contul de economii in contul curent, poti fi ridicati fara comision cu ajutorul cardului Visa Electron de la bancomatele Bancii Transilvania
pentru euro, comisionul este de 0, 50% (minim 3 euro), aferent sumei pe care o ridici de la ghiseu
SURSA - https://www.bancatransilvania.ro/......-economii/

Deci, nu cred ca se merita.La cati bani am eu si restul lumi, clar fiecare om are acolo 10 15 milioane, Rar care depaseste suta de milioane la saltea.Restu care au, nu ii intereseaza dobanda, ii pun sa fie siguri de ei.Adicanu vorbim de 100 de mii de euro, vorbim de sume pana in 100 de mil, ca restul care au peste 100 de mil, clar nu asteapta dobanda :))

| RAY a răspuns:

Faci o afacere cu ei

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici una nici alta ci intr-un cont de economii la o banca unde ai dobanda mult mai mare decat la conturile curente care au atasate carduri.

Si da, ti se ia impozit pe dobanda la banca

| sierra1 a răspuns:

- la ciorap se împut
- la BT, depozit pe min 3 luni, ai câștig impozabil cam zece lei pe lună

| Liviu a răspuns (pentru sierra1):

Da, si daca vrea sa ii scoata pe toti o data ca doamne feri, ii se rupe masina in doua, ce face? ii scoate pe toti si ii ia 50 de lei sau 100 de lei, ca nu ii scoate la data scadenta, nu? vorbim de suma de 100 de mil +, deci ok, imi dai 20 de lei pe 3 luni.Dar eu daca am nevoie MAINE de bani, banca ma suge la propriu de bani happy cat despre ciorap, da la ciorap dar sa nu stie nici mutu nici sfantu cat ai tu si unde happy, numai e rentabil sa ti bani la banca de haha...10 15 ani happy de asta bancile se plang, la dobanzile care le dau, si mai se si impoziteaza dobanada, mai se si trage alte taxe.Si ramai cu fix ciuciulete.Asta e parerea mea, si eu m-am interesat, si fix nimic happy

| sierra1 a răspuns (pentru Liviu):

Parcă intrebarea o pusese altcineva. Sau tu ești el?

| Liviu a răspuns (pentru sierra1):

Nu sunt el, dar m-am documentat si eu

| Salontanul a răspuns (pentru Liviu):

Banca Transilvania nu ia din bani daca-i scoti inainte de maturarea depozitului dar nu primesti dobanda.

| Stropdeploaie a răspuns:

Investe i in Aur!

| Illuminati2016 explică:

Nu am cont de economii doar cont curent

| sierra1 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Fă-ți depozit pe o lună cu reinnoire automată

| Adi88 a răspuns:

Foti face depozit cu ei la banca indiferent care si iti creste dobanda. Da nu ii poti scoate cand vrei tu ci la 6 luni un an depinde ce semnezi cu banca respectiva. Banii sunt asigurati la banci, in caz ca iti dispar nejustificati, ei sunt obligati sa tii dea, is asigurati.

| TeoCata1804 a răspuns:

Cam periculos sa ii ti la ciorap, nu sti niciodata cum intra cineva in casa si ii gaseste mai ales daca are un pont despre asta de la cineva "de-al casei".Cel mai bine ar fi la banca. Daca totusi alegi sa ii ti la ciorap, gaseste un loc sigur unde sa ii pui, si cel mai important nu vorbi cu nimeni despre ei nici macar cu parintii/nevasta/copiii/vecinii sau oricine altcineva.