| SakonSIUkon a întrebat:

Sall,daca un profesor preda la 2 scoli, inseamna ca va avea 2 salarii?

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Faci confuzie, intre salariu si ore suplimentare.
Legea 1/2011, art 262:in invatamantul preuniversitar, 8 ore/zi si 40 ore/saptamanal.
Orele suplimentare se vor salariza cu un spor de 100% din salariu de baza.
Acestea sume se aduna, pe un singur stat de plata si nu sunt SALARII diferite(adica 2 salarii).

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este adevarat. Ca sa ia un slariu el trebuie sa aiba un minim dew ore saptamanal ( o catedra- asa se numeste).
Daca nu are o catedra la o scoala mai ia si alte ore la alta scoala. Nimeni nu poate primi doua salarii la stat. Numai daca lucrezi la particular poti sa ai doua salarii.

| pietrean a răspuns:

NU! Un cadru didactric,profesor,pentru a lua un anumit salariu,conform cu studiile,gradele,trebuie sa "presteze", sa predea, un anumit numar de ore. Daca nu poate sa le faca la o singura scoala, mai preda si la altele, pentru a-si face norma.

| SakonSIUkon explică (pentru pietrean):

Dar daca de exemplu la o scoala zice ca iti trebuie 8 ore ca sa iei un salariu, si tu vrei sa mai lucrezi si la alta scoala alte 4 ore, nu primesti de la cealalta scoala jumatate de salariu?

| pietrean a răspuns (pentru SakonSIUkon):

Faci confuzie, intre salariu si ore suplimentare.
Legea 1/2011, art 262:in invatamantul preuniversitar, 8 ore/zi si 40 ore/saptamanal.
Orele suplimentare se vor salariza cu un spor de 100% din salariu de baza.
Acestea sume se aduna, pe un singur stat de plata si nu sunt SALARII diferite(adica 2 salarii).

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Da, normal că primeşte două salarii, care se calculează în funcţie de numărul de ore pe care le ţine pe lună la fiecare şcoală.

Pa-pa.

| panther2007 a răspuns:

Am si eu un prieten ce a fost profesor de matematica si a predat in liceul Decebal din Bucuresti, din cate am inteles eu de la el un profesor nu poate sa primeasca 2 salarii chiar daca el ar preda la 2 scolii, insa el va primi in plus maxim 50% din salariul unui profesor, dar pentru asta trebuie sa primeasca o aprobare de la inspectoratul scolar in raza caruia el activeaza!

| dorin1990 a răspuns:

Nu poate primi 2 salarii chiar daca preda la 2 scoli, se calculeza eventual numarul de ore predate si astfel se stabilieste.

| alexutzaTaa a răspuns:

Da si normal unu de la o scoala si celalalt de la cealalta scoala

| pietrean a răspuns (pentru alexutzaTaa):

NU este adevarat.Vezi raspunsul.

| AdrI4NNN a răspuns:

Da el va primi banii de la ambele scolii in functie de orele tinute

Funda?

| pietrean a răspuns (pentru AdrI4NNN):

Nu are doua salarii.Doar unul, pentru care trebuie sa-si faca o anumita norma de ore predate.

| roxanaelena1222222222 a răspuns:

Da si normal, un salariu de la o scoala, un salariu de la alta scoala,, dar depinde de cate ore are pe saptamana.