| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu se mai preda Astronomia in scoli?

Răspuns Câştigător
| EMike a răspuns:

Pentru ca a fost inclusa la geografie.Geografia de clasa a 9-a mai exact.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți citi cărți specializate, nu trebuie să dramatizezi!
Pa, pa.

| anonim_4396 explică (pentru Legiuitoarea):

Cine dramatizeaza? Intrebarea a fost chiar prea simpla. Eram curios pentru ca s-a predat cu ceva timp in urma si mi se parea frumos...

| EMike a răspuns (pentru Legiuitoarea):

A dramatiza - a pune in scena, a include intr-o piesa de teatru ex: comedie sub. :drama

| anonim_4396 explică (pentru EMike):

Da happy Nu cred ca se referea la asta tongue

| EMike a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza, acesta este sensul cuvantului.

| zdrangoi a răspuns:

Cui ar folosi?
Cine vrea sa afle despre astre, Univers, citeste singur.
Nu este o materie de cultura generala.
Cate ceva se mai invata pe la geografie : Planete, solstitiu, echinoct.

| anonim_4396 explică (pentru zdrangoi):

Daca nu te intereseaza pe tine asta nu inseamna ca nu i-ar folosi nimanui... stiai? laughing

| LauraFlorentina12 a răspuns:

S-a predat vreodata? Sau te gandesti ca acum tinerii sunt interesati numai de jocuri video, vedete, filme etc? Nu le mai pasa de toate aceste lucruri.

Pur si simplu nu se mai gandesc la ceea ce o sa fie peste 20-30 de ani. Imi aduc aminte de clasele primare cand o ascultam pe aceea femeie impunatoare care ne dezvaluia tainele vietii cu atata atentie si respect.Visam sa ajungem astronauti, soldati sau medici, nu pe pagina a 3 -a dintr-un ziar de scandal. straight face

| anonim_4396 explică (pentru LauraFlorentina12):

S-a predat mai de mult...

| snzpaul a răspuns:

Astronomia este un lucru asemanator cu geografia.
De la liceu se bazeaza mai mult pe astronomie.

| Titanos a răspuns:

La noi in scoala se face Astro-Fizica.