| CostyCR7 a întrebat:

Salut,acum 2 luni am implinit 18 ani si am terminat liceul,nu am bacul luat si nu am lucrat niciodata,imi este frica sa ma angajez, sunt mai retras de fel, ce as putea face?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea face o postliceala de meserii, care dureaza 2 sau 3 ani si sa te specializezi pe ceva, fiind capabil sa muncesti in viitor.
Retrasul sau timiditatea nu are nimic de aface cu dorinta de munca si constiinta serioasa, ca trebuei sa te intretii ca un om normal, ca nu poti sta toaat viata pe spinarea parintilor, sa fii intretinut.

| StrongHeart a răspuns:

Ce zici sa te apuci de invatat si sa iei bacul? Nu te supara iti dau un sfat pentru ca am fost in aceeasi situatie, ba chiar mai rau.Am vrut sa renunt la liceu de tot ca am avut niste probleme personale si cand i-am spus ca nu vreau sa termin liceul mi-a zis ca o sa il termin si ca o sa iau si bacul, nu l-am crezut.
Ei bine, lucrurile s-au mai pus in ordine si am reusit sa termin liceul, am picat bacul, la a 3-a materie(biologie) ca m-am apucat de invatat in ultima zi inainte de bac.A mai trecut ceva timp si am dat bacul si chiar am schimbat si am dat la fizica in loc de biologie in conditiile in care in clasa a 9-a am ramas corigent la fizica si chiar erau sanse mari sa raman repetent.Am luat bacul din a 2-a incercare si nu mi-e rusine cu asta.
Sa stii ca se poate si ca te ajuta mult,iti da si o incredere in tine sa stii ca ai bacul luat.
Cat despre angajat, gandeste-te bine care-i motivatia angajarii.
Daca gasesti ceva care sa iti si placa si sa castigi si bani o sa ai o satisfactie mare.
Esti la inceput, e normal sa iti fie frica, dar trebuie sa incerci, nu ai nimic de pierdut.Succes!

| gothicbat a răspuns:

Mai dă-l până-l iei. E important să-l ai, te va ajuta mult pe viitor, să știi. Nu te descuraja, dacă simți că timiditatea ta e atât de exagerată încât te împiedică de la anumite activități cotidiene, mergi la un psiholog că s-ar putea să fie anxietate socială.
Multă baftă ^_^

| FonAfon a răspuns:

Poți să lucrezi într-un domeniu Internet.

| petronela65 a răspuns:

Daca o sa iti faci curaj sa te angajezi, poti face rost de permis de conducere si sa optezi inspre un job cu livrari sau uber. O alta alegere este sa te duci la o facultate inspre un domeniu profitabil si cunoscut tie.