| Teoraul14568985 a întrebat:

Salut,am 14 ani si stau mult timp pe telefon, laptop, ps4 si as vrea sa fac si eu niste bani dintr-un joc sau site-uri orce in care trebuie să stai foarte mult pe ele daca stiu ca as face si 50 de lei pe săptămână sau in 2 saptamani, as sta ca disperatu pe el pentru ca altceva nu prea fac, doar merg la scoala si nu invat chiar asa de mult si invat doar necesarul. Dau funda cui ma ajuta.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa-ti o socoteala: cat PIERI in 1-2 saptamani, folosind acele aparate (telefon, laptop, ps4) pe care le ai!
Vei fi foarte uimit!

1. Aduni laolalta pretul cu cat a costat telefonul + laptop-ul + PS4 si primesti pretul de cumparare.

2. Deoarece fiecare aparat se devalorizeaza (se amortizeaza) in 3 ani (36 luni = 156 saptamani), vei calcula in continuare cu aceasta cifra (156 saptamani).
Imparti pretul total de cumparare cu 156 si gasesti pretul aparatelor pe saptamana.

3. Calculezi consumul de curent si pretul lui. Daca sunt bagate in priza si le folosesti 8 ore pe zi + incarcare, atunci trebuie sa calculezi cca. 10kWh (adica cca. 5 lei) saptamanal.

4. Aduni pretul abonamentelor de telefonie si de internet si le imparti in 4.5 (saptamani din luna) si primesti abonamentul saptamanal.

5. Aduni pretul aparatelor pe saptamana + abonamentul saptamanal + pretul curentului consumat saptamanal si primesti COSTUL SAPTAMANAL a aparatelor.

Cand ai rezultatul, fa o comparatie: cat te costa saptamanal cele 3 aparate folosite, fata de cei 50 lei pe care le-ai "castiga" la 1-2 saptamani.

Daca costul total saptamanal a aparatelor este mai mult de 50 lei, atunci vei ramane in pierdere, chiar daca vei "munci" din greu.
In acest caz ar fi indicat sa-ti alegi alta ocupatie in locul acelor aparate, mancatoare de bani, timp si sanatate!

Gandeste-te, ce ai putea face cu banii pierduti aiurea!

| Raulcbr2001 a răspuns:

Jocurile au destui testeri, și oricum în două săptămâni nu ai cum să-ți iei salariul. rolling on the floor
În plus, nu-i ok să stai atâta timp pe laptop, ca disperatul, cum zici tu. Îți obosesc ochii, te plictisești la maxim și poate o să ai ceva probleme în viitor.
Mai bine ți-ai găsi altă ocupație, ai doar 14 ani.