| ElenaDiana2000 a întrebat:

Sunt clasa a-8a, si fac Judo de 3 ani. Din septembrie nu m-am mai dus deoarece am vorbit cu antrenorul meu sa stau acasa sa invat deoarece vreau sa intru intr-un liceu bun. Tatal meu ma bate la cap de 2 saptamani sa incep iar sa ma duc ca am stat destul acasa, asa ca l-am sunat pe antrenor si i-am spus ca de luni vin iar la antrenament. Mama a zis sa stau acasa sa invat ca daca ma duc iar nu mai pot sa fac fata, deoarece fac meditatii de 2 ori pe saptamana si nu o sa mai am timp de nimic. Eu i-am spus ca vad eu cum fac fata si ea zice sa fac ce vreau. Faza e ca nu stiu de cate ori sa ma duc la antrenament pe saptamana acum, Antrenorul ne-a spus celor de a8-a ca si daca venim o data pe saptamana e super. Eu nu stiu de cate ori ar cam trebui sa ma duc pe saptamana ca sa am timp sa invat si pentru scoala, si pentru meditatii. Daca m-ati ajuta cu niste sfaturi v-as fi recunascatoare.

5 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu nu-ti spun de câte ori să te duci la sală, ci iti spun că exercițiile fizice nu trebuie să lipsească în nici o zi. Tu nu trebuie să te bazezi pe sală, ci pe exercițiile zilnice de acasă.

| Solutionistul a răspuns:

Daca e cu adevarat important pentru tine, renunti la unele activitati si mergi si la judo...de exemplu lasi pc-ul deoparte.

| ElenaDiana2000 explică (pentru Solutionistul):

Si daca ai fi tu in locul meu, de cate ori te-ai duce pe saptamana?

| Solutionistul a răspuns (pentru ElenaDiana2000):

Ori de cate ori e nevoie happy Mi se pare firesc sa te sacrifici pentru pasiunea ta! Din moment ce iubesti judo, fa orice ca sa il practici in continuare. Daca il practici din orice alt motiv.o poti lasa mai moale, chiar sa renunti

| AleConii a răspuns:

Esti pusa intr-o situatie aiurea, stiu cum e, si eu am patit ceva de genu. In final eu am ales scoala, nu faceam fata, sunt tot clasa a 8-a si e greu anul asta. Asa ca am decis ca anul asta sa nu-mi preocup timpul cu nimic altceva decat cu scoala, pentru ca vreau sa intru la un liceu bun, iar daca voi reusi imi voi relua activitatile la care am renuntat. Si daca vei intra la liceul pe care ti-l doreai si iti vei recapata timpul atunci eu cred ca vei fi fericita si mandra de tine. happy Anul asta incearca sa te concentrezi pe un singur lucur : scoala. Dupa ce iti vei atinge scopul, vei putea sa te bucuri in continuare de timpul liber pe care il vei avea happy