| RazvanC28 a întrebat:

Salut! Am 17 ani (peste o luna, 18) si vreau cateva idei despre cum as putea face bani chiar si mici investitii care m-ar putea ajuta sa fac bani, nu vreau raspunsuri de genul "baga la pacanele", nu sunt genul ala, doar vreau sa am bani de buzunar, Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde la ce te pricepi, cat timp ai la dispozitie etc.
Bani de buzunar poti face usor, ajutand pe altii De exemplu: acum la primavara curatarea si saparea gradinilor), facand cumparaturi sau alte servicii pentru persoane in varsta sau bolnave, etc.
Pe timp de vara (in vacanta) te poti angaja pentru munca sezoniera la restaurante, constructii, etc., unde poti invata si deprinderi utile in viata.
Daca ai fantezie si tii ochii si urechile deschise, atunci repede poti gasi oportunitati.winking

| sierra1 a răspuns:

șapteșpe ani zici? investește in pregătirea/educația ta!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Banii se fac muncind. Te angajezi.

| Mirel4412 a răspuns:

Investeste in ce iti place sa faci, daca iti place sa te joci pe pc investeste in pc, daca iti place sa skiezi investeste in skiat etc...
Ofera servicii, cum ar fi sa faci designul la siteuri daca te pricepi, sa ajuti oamenii cu diferite chestii, sa fii ospatar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 14 ani munceam 8 ore pentru cinci pâini. Acum am 50 de ani si pot spune cu sinceritate și mândrie c-am depășit 5 milioane de dolari. Cum? Am câteva reguli pe care nu le încalc orice ar fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Freelancer. com cauti tu ceva ce stii

| TheGoodDr a răspuns:

Incepe o afacere online. E pandemie, deci fizic nu cred ca poti. Gaseste un domeniu care te pasioneaza, ceva la care te pricepi si vinde-l pe net. Pot fi obiecte, mancare, orice. Sunt o gramada de producatori care le vand en gros si tu le poti vinde cu 100% mai scump. Succes!