| anonim_4396 a întrebat:

Am mai pus intrebarea asta odata, acum cateva luni dar azi doresc sa o pun din nou si sa va cer din nou parerea - vorbiti doar cei cu experienta va rog :
So happy am 12 clase ( bacul nu l-am luat) mate info c ( clasa a 3-a) - atestatul l-am luat cu nota 10 - Peste o saptamana ma apuc de carnet...(b) ma gandesc ca o sa-mi fie de ajutor in viatawinking si doresc ca voi sa-mi spuneti daca merita sa plec eu impreuna cu prietena ( gagica mea ) in Germania / Anglia ---limbi stiute-engleza=mediu spre expert -germana=minim spre incepator---Am prieteni multi acolo si din nimic...fac bani happy 1800 + cazare gratuita..stau cate 4 in camera dar totusi ii cazare gratuita big grin ma rog, voi ce spuneti? ar merita sa fac o asemenea aventura? Ms anticipat

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Merita doar daca scopul banilor este plata meditatiilor necesare promovarii examenului de bacalaureat ---cei 4 ani de liceu nu-i poti arunca "la gunoi"! Ar trebui "sa vezi " in viitor--- nu poti accede la o profesie calificata fara bac!

| Iulian9787 a răspuns (pentru alessia5158):

Hmm...nush daca se mai merita..citeste raspuns. meu despre acel prieteni si o sa-mi zici daca e cum zic eu. Ms de sfat anyway.

| alessia5158 a răspuns (pentru Iulian9787):

Am citit --- observ ca te intereseaza doar prezentul iar viitorul tau profesional nu intra in calculele tale. Este si asta o alegere si, ca orice alegere, are consecinte care pot fi negative in conditiile in care tarile devoltale din Europa sunt coplesite de valul de imigranti(dispusi sa faca, pentru supravietuire, orice munca pe bani putini!)

| Iulian9787 a răspuns (pentru alessia5158):

Asta e, eusunt constient dar vreau sa lucrez cativa ani ...sa pun niste bani deoparte...sa fac niste cursuri, ceva= vreau sa ma bag pe domeniu ITwinking legat de calculatoare etc si atunci o sa am si ceva profesional, docamdata vreau sa fiu lucrator de duzina si nu ma deranjeaza pentru ca salariile duc de la 1500 pana la aproape 2000 euro lunar / net - deci eu zic ca merita happy in + e asa de multi ani in Germania..si nu cred ca o sa se schimbe ceva in viitorul apropiatwinking adevarul este ca imigranti sunt, nu zic nu dar sa nu exageram nu asa multi incat sa se faca ceva in legatura cu asta hmm si in + 1500 2000 nu sunt bani putini happy ideea e sa te duca mintea si sa ai pe cineva acolo prieteni buni de tot / rude/ familie / etc happy cineva pe care sa te poti baza etc... happy si totu merge bine happy si sunt multe modalitati de a face bani happy asta e viitoru meu doresc spre exp. sa-mi deschide o spalatorie ceva happy ceva mic acolo dar sa se faca bani, iau cativa romani care pot sa munceasca pe 1000 euro happy si gata si nu trebuie sa investesti zeci de mii de euro. so happy eu zic ca-i bine pana la urma am toata viata inainte.

| Mayhem666 a răspuns:

Eu cred ca merita sa incerci, si daca este sa nu mearga cum ai vrut, macar nu regreti ca nu ai incercat si ca iti faci amintiri noi si ai parte de aventuri noi.

| Iulian9787 a răspuns (pentru Mayhem666):

Sigur asa ma gandeam si eu adica...de ce sa nu incerc happy + ca am cunostinte ( prieteni ) care au plecat fara limba stiuta ( 0 ) sau fara nici o pregatire au fost la mecanica si nici bacu nu l-au luat si tipu' de care vb a plecat singur si ia 1800 in Austria-Viena...si are chirie data de proprietar..si e super bine happy mersi de sfat.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Iulian9787):

N-ai pentru ce... big grin Ma bucur ca am putut ajuta, macar cu un sfat!

| Anon1mxD a răspuns:

Eu acum m-as duce. Dar depinde doar de voi doi, daca nu aveti copii, de ce nu v-ati duce?

| Iulian9787 a răspuns (pentru Anon1mxD):

Exact...nu avem copii, avem o relatie de 1 an jumate aproape..cred ca este destul de ok.+ ca ne intelegem foarte bine..cu mici certuri desigur big grin si se castiga bani frumosi acolo + ca..traiu este altfel acolo...