| TheShredder a întrebat:

sunt un elev de clasa a12a la un profil de mate-info si am bacul anul acesta dar o sa-l iau deoarece am invatat destul de mult si nu am dubi ca nu am sa stiu,am facut o mare greseala alegand acest profil deoarece nu imi place matematica, ma rog asta e.
Acum vreau sa ma duc la facultate dar nu vreau ceva ce e la moda si nu stiu ce, vreau sa ma duc pe ceva ce imi place ce mi-ar face placere sa invat.
Sunt pot spune foarte bun la engleza si doresc sa merg la facultatea de limba si literatura straina sau la LMA sa invat germana dar am cateva intrebari ce ma macina.
Din ce dau admitere? Eu am auzit ca pot da 2 limbi cum ar fi romana si engleza, engleza nu ar fi nici o problema dar romana e din ce dau admitere banuiesc ca gramatica de a8a sau ce?
Si daca iau examenele la romana si engleza dar vreau sa merg la germana pot face acest lucru? si ma vor lua de la 0 cu germanan deoarece nu prea stiu germana si doresc sa invat aceasta limba deoarece dupa facultate am sa plec din tara!
Daca se poate sa raspunda cei ce au fost in situatia mea.Multumesc

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Amice, cu gramatica limbii române ești „la furat".
Nu pui virgule în texte.
Pluralalul de la „dubiu" este „dubii"( deci, cu doi de „i").
„Că pot da 2 limbi" ( corect, gramatical și literar, este „două limbi").
Nu știi să concepi coerent un text de patru rînduri.
Nu le mai zic și pe altele, că mai sînt( așa scriu eu, nu „sunt").
Dar, la final, după „Mulțumesc", trebuia pus semnul exclamării.
Fac pariu că nu iei BAC-ul la „română".
Cum și cu matematica ești „pe nasoale", nici la asta nu vei lua BAC-ul și nu știu cum ai să ajungi tu la o Universitate.
Dar, poate mai vorbim.
Să fii sănătos!

| TheShredder explică (pentru corolav):

Auzi amice, ma doare pe mine fix in p... de ce crezi tu despre mine, nu ma cunosti deci nu sti in ce conditii am scris eu mai sus. Daca esti un grammar nazi atunci lasa-ma cu filozofia ta.
Nu-mi pasa mie de opinia ta ci doar de raspunsurile care imi pot fi utile asa ca nu te da tu destept pe site-ul asta.
Stiam ca a fost o greseala sa postez pe site-ul asta unde comunitate observ e tare "desteapta"asa ca intrebtongueot primi un raspuns serios de la cineva?
Sa nu fii sanatos!

| Anna97854677 a răspuns (pentru corolav):

Baietas, din moment ce vrei sa dai dovada de inteligenta si superioritate, corectand o anumita persoana, trebuie sa te asiguri ca textul tau este impecabil.
Ei bine, al tau nu e.
Ar trebui sa te mai uiti peste caietul din clasa a8a in care sunt prezente lectiile despre paronime (literar/literal). Crede-ma, ai folosit cuvantul intr-un context absolut gresit.
Cuvantul ''Universitate'' (transcriu) nu se scrie cu majuscula decat in cazul in care ai de gand sa scrii denumirea unei universitati anume, ex. Universitatea Transilvania.
Nu sunt genul care doreste sa evidentieze fiecare greseala minora/majora, dar stii cum e, fiecare nas isi are nasul.
Ceau.

| corolav a răspuns (pentru Anna97854677):

Domnișoară, „băiețașul " din mine are 68 de ani, este inginer și profesor de limba română.
Despre cum se scrie cuvîntul Universitate am învățat inclusiv la Universitatea unde am învățat ca să ajung profesor.
În rest, fii te rog mai atentă la modalitatea de a concepe texte și de a pune semnele de punctuație acolo unde și cum trebuie.
Să fii sănătoasă!

| Anna97854677 a răspuns (pentru corolav):

Faptul ca esti inginer si profesor de limba romana este irelevant, nu te-am intrebat asta.
Se mai intampla si la 68 de ani sa omiti anumite detalii.

| TheShredder explică (pentru corolav):

Cat de trist! La 68 de ani sa iti pierzi vremea corectand adolescenti pe un site ca asta.Viata unui pensionar amarat, lipsita de farmec.Nu mai am nimic de adaugat.

| TheShredder explică (pentru corolav):

Auzi ba, fraiere, am luat 7.93 la bac, imbecilule care esti!
Nu am nici un respect pentru scarbosii ca tine.Deci ai vazut ca am luat bacul pe capul meu si am scos o medie mare.Ciuma ce esti.