| SANDREIH a întrebat:

Recent adica astazi m-am apuc de limba germana, avand prima sedinta tinuta astazi dimineata in cadrul firmei si as dori sa intreb cat de grea este pentru un incepator care abia stie cateva cuvinte si cam in cat timp o pot invata astfel incat sa imi pot scrie email-urile in germana, sa am tastatatura si laptopul in germana, adica sa fiu capabil sa scriu si sa comunic la un nivel oarecum decent.

De profesie sunt software developer si in cativa ani as dori sa plec in Germania si consider ca daca cunosc si limba lor, voi avea mai multe sanse la angajare.

O saptamana placuta si stati la caldura!

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Limba e grea. Are o gramatica ingrozitor de incalcita. Eu locuiesc in Germania de trei ani, ma descurc onorabil, dar inca am mari probleme sa inteleg ce se vorbeste. Am facut cursuri de germana aici, in Germania si am ajuns la nivelul B1. Cursurile au durat un an.
Daca vrei sa muncesti in Germania, in domeniul tau, te sfatuiesc sa faci cursuri serioase macar pana la nivelul B2, daca nu C1.
Succes!

| SANDREIH explică (pentru ardnaxur1961):

Multumesc, chiar imi doresc sa ajung in Germania sa lucrez si voi incerca pe langa timpul de munca si de facultate, sa imi dedic o parte din el si pentru limba germana.

| Adry05 a răspuns:

Extrem de grea dar macar faci cursuri deci o sa-ti fie mai usor s-o inveti decat daca o faceai la scoala sau singur in particular. Sa inveti ce ti se da la curs, sa nu le lasi asa ca-ti va fi foarte greu.

| cristimihailov a răspuns:

Bafta.
Vei fi mereu un auslander.
Du-te undeva unde mai chitzaie aia engleza, mai ai o sansa. Lasa Germania. Nu e pentru tine daca la 20 si ceva de ani te apuci de limba.

Nu ca poate nu ai reusi, dar probabilitatea pe analiza istorica a datelor este relativ mica.

Iti lipsesc: gramatica, vocabularul, accentul, atitudinea.

Eu nu as risca. Nu cu viata mea.