| IIIshaneIII a întrebat:

Salut, am o casa veche din chirpici si bca,nu are fundatie si cam am probleme cu umezeala. Am bagat deja o suma destul de mare in ea dar tot nu ma pot impaca cu ideea de carpeală, eu lucrez la o firma de containere de locuit, cat ma costa autorizatia de demolarem ce acte sunt necesare pentru amplaseara unui container de locuit?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Containerul il poti amplasa oriunde pe terenul tau, fara autorizatie, fiind constructie demontabila.
Pentru cladirea veche poti cere o autorizare de renovare de la primarie. Cand ai primit autorizarea, torni o fundatie serioasa in afara peretilor (imediat lipit de ei), peste care ridici un perete nou de caramida, BCA sau piatra. Refaci si acoperisul, de data asta sa se aseze pe peretii noi. La urma, demolezi peretii vechi, fara sa observe cineva, iar molozul ramas il folosesti ca umplutura undeva.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La metoda subzidirii te-ai gandit? Poate iesi mai bine decat cu demolare si reconstructie.
Casele vechi nu sunt tocmai de aruncat, cu metodele potrivite pot fi mai misto decat ieftinelile care se construiesc in prezent (nu ma refer la cele cu zidarie).

| gabicoo a răspuns:

Mergi la primărie și întreabă!
Taxele locale & prețul autorizațiilor diferă de la o localitate la alta!

| Cksihja a răspuns:

Pentru container de locuit nu ai nevoie de acte pentru că nu este necesară o fundație doar ca să faci o fundație ai nevoie de autorizație deci dacă nu ai nevoie neapărat de fundație nu trebuie autorizație.