| marcelinio11 a întrebat:

va rog sa ma ajutati, am o casa din chirpici pe fundatie de caramida, ce metoda exista pentru a nu intra umezeala in peretii casei? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Din pacate metode "neinvazive" nu prea sunt. Sunt firme specializate in astfel de hidroizolatii, care indeparteaza tencuiala, iar apoi cu ajutorul unor utilaje speciale introduc tabla de inox intre fundatie si perete, impiedicand astfel umezeala sa mai urce. Casa se retencuieste si problema este definitiv eliminata.
Am vazut si o solutie home-made, mai ieftina, dar care a dat aceleasi rezultate. Inspirandu-se din aceeasi metoda, un cunoscut a taiat cu un fierastrau baza peretelui (imediat peste fundatie), introducand in acel spatiu o membrana bituminoasa. Au trecut cel putin 6 ani de atunci, iar igrasia nu a mai aparut.

2 răspunsuri:
| Manuela18 a răspuns:

Tencuiala si izolatiewinking

| shunemar a răspuns:

Salut! Probabil ca este destul de tarziu, insa pe mine m-a ajutat foarte tare solutia asta: http://hbs.com.ro/fundatii/