| marcelinio11 a întrebat:

va rog sa ma ajutati in legatura cu umezeala la o casa din chirpici cu fundatie de caramida, daca as sapa un sant in jurul casei la 0, 50 m de casa, pe langa trotuar, adanc de 0, 70 m, si as pune un tub de drenaj ca sa nu ajunga umezeala la casa, iesirea sa fie in canalul din strada, ar fi o solutie buna? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| LIN2010 a răspuns:

Da este o rezolvare buna, dar se poate inbunatatii cu costuri chiar rezonabile si anume santul se pote izola inspre locuinta cu o folie pentru fundatii(se gaseste la magazinele cu materiale de constructii, este specifica si foarte rezistenta in timp)iar tubul de drenaj sa fie asezat pe un strat de piatra sparta de cariera si acoperit tot cu piatra sparta 20-25cm,pentru a nu optura orificiile tubului de drenaj cu pamantulce se pune deasupra.Folia va proteja si in cazul, Doamne fereste in care va refula vreodata canalul din strada.Apa de pe casa va trebui de asemenea captata si dirijata la canal.Succes,cu respecte.

1 răspuns:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cea mai buna solutie ar fi sa sapi in jurul fundatiei si sa izolezi cu acel material cauciucat care cse aplica pe caramida, care sa urce si putin peste nivelul solului.Umezeala ar persista si peste tubul de drenaj.