| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am o întrebare!
Am 20 de ani,lucrez la stat, dar trebuie sa ma duc sa imi fac card de debit ca sa imi bage salariul pe card!
Nu am mai facut niciodata asta!
Ce trebuie sa fac? Am nevoie de vreun act la mine? Ce trebuie sa completez acolo? In cat timp timp iti da cardul? Stiu ca trebuie sa imi dea si un extras de cont

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Te interesezi la firma cu ce banca lucreaza! Daca acepta orice banca te duci la ING sau BT! Sunt cele mai bune.
2. Iei Cartea de Identitate cu tine si spui sa-ti faca un cont bancar la care sa ataseze si un card de salariu. Iti vor da o hartie cu IBAN-ul (o serie de 24 de cifre si litere) de genul: RO68 RZBL... etc. Acea hartie o pastrezi ca-ti va trebui pe viitor.
3. Te duci cu acel IBAN la firma si le spui ca ti-ai facut cont si le dai IBAN-ul fara insa a le da hartia. Poti sa si vorbesti cu banca sa-ti dea IBAN-ul pentru serviciu. O alta hartie ce o poti lasa la serviciu fara probleme.
3. Astepti sa primesti cardul si codul PIN (cod care s-ar putea sa-ti vina prin SMS). Codul PIN nu trebuie sa-l stie nimeni altcineva decat tu! Daca nu-ti convine codul PIN primit, te duci cu el la primul bancomat al bancii si faci schimbarea codului. Introduci cardul in bancomat, bagi codul PIN vechi si apoi te intreaba ce vrei sa faci. Undeva ai, probabil (nu stiu daca mai sunt banci care obisnuiesc asta!), optiunea de a activa cardul, faci activarea si cand te intreaba daca mai doresti alta operatiune, apesi pe da (buton sau apasare pe ecran) si alegi schimbarea PIN-ului. Noul PIN trebuie sa semnifice ceva pentru tine ca sa-l tii minte usor dar nu trebuie sa pui nici numere usor de ghicit gen: 1234. Aia este o greseala mare! De exemplu, la mine, am data nasterii dar nimeni nu stie (decat sotia) cand sunt nascut cu adevarat. In acte mi-au trecut data gresita, m-au intinerit. laughing
Cand iti va veni cardul vei ridica primul salariu. Daca nu iti vine cardul la timp te poti duce la casiera bancii sa ridici banii dar vei plati un comision. Unele casiere dau bani si prin POS si nu platesti comision. Depinde in ce relatii esti cu ea si cat de amabila este.
Cardul il primesti in maxim o saptamana.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mergi cu buletinul la bancă. Te îndrumă ei.

| mihai69 a răspuns:

Nici măcar nu ai nevoie de card - îți deschizi un cont bancar la orice bancă oferă condițiile cele mai avantajoase (d.p.d.v. comisioan și taxe, dar și ca dobânzi) și comunici IBAN-ul angajatorului. Contul se face pe loc, ai nevoie doar de C.I. valabil.
Dacă vrei și card, îl poți solicita, dar NU e musai.

| Nemessys a răspuns:

Te duci si spui ca ai nevoie de un card pentru a primit salariul, de restul se ocupa doamna de acolo.

Da, actul este obligatoriu.
Trebuie doar sa semnezi cateva hartii.
Cardul il primesti cam intr-o saptamana

Recomand Raiffeisen pentru tine.

| siriusblack98 a răspuns:

Dacă faci la ING primești cardul pe loc. La alte bănci știu că îl primești a doua zi. Dar cred că ăștia la stat nu lucrează cu ING-ul. Nu ai nevoie decât de buletin.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Ai nevoie de buletin. Dupa ai nevoie de extrasul de cont ca sa mergi la tine la secretariar sa depui acel extras ca sa poata sa iti vireze salariul pe card.Este simplu, te descurci.

| Dobrinx a răspuns:

Vad multe comentarii, hai ca ma bag si eu sa spun cate ceva. Daca nu ai mai facut card probabil nu esti obisnuit cu unii termeni.

Te duci la orice banca vrei, trebuie sa ai buletinul la tine, si ii spui doamnei de acolo ca doresti sa iti deschizi un cont pentru a primi salariul pe el.

Contul ti-l face pe loc. O sa iti dea un cod lung, gen RO37BCRN37987 [ acesta este IBAN-ul ] etc. Ala este contul tau si ca cineva sa iti vireze bani in cont trebuie sa ii dai codul asta.

Si cam atat. Cardul fizic o sa il primesti intr-o saptamana, poate 2-3 zile...depinde de banca, si mai ales cu pandemia se lucreaza mai lent.

Apoi te duci la seful tau, ii dai numele titularului contului, adica numele tau, si acel cod lung si gata.

Nu stiu sa iti recomand o banca. Fiecare spune ca banca la care are el cont este buna big grin

Eu am cont la BCR. Am aplicatie pe mobil si verific mereu contul, cati bani am, cat intra cat iese si unde se duc banii.

Bafta big grin Sper ca te-am ajutat!