| anonim_4396 a întrebat:

M-am trezit acum dimineata cu mesaj de la bcr cum ca mi-a fost pusă proprire pe cont in valoare de 1200 lei, de ce nu știu. Desigur ca am sa ma duc la banca dar pana atunci trebuie sa ma duc la munca.
La bcr mi-am facut cont pe 1 noiembrie 2021 când m-am angajat si cand am dus extras de cont la angajator a zis vai trebuia la bt si mi-am facut si la bt. Am zis asta e, stau cu 2 carduri. Însă nu am primit nimic de la bcr, un card ceva. Doar mesaj ca, cardul meu e in drum spre mine.
La bt am primit mesaj sa ma duc sa ridic cardul si am facut-o. Deodată ce nu l-am mai primit de la bcr am zis perfect, oricum nu-mi foloseste, poate l-au inchis. Stie cineva de ce pana la urma am proprie de 1200 lei?
E posibil acum cand iau salariul sa-mi oprească din bani de pe cardul bt pentru chestia asta?

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti de ce ti-a fost infiintata poprirea, afli doar de la banca.
Ipoteze pot fi, de ex. ca n-ai platit o amenda, un impozit, alta datorie, etc.

| Andrei200202 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Am primit si la bt acum acelasi mesaj. Nu stiu sa fi facut ceva. Nu ar fi trebuit ca sa fiu înștiințat înainte de a fi propit ca trebuie sa platesc ceva? Ma gandesc ca am vrut sa fsc imprumut la provident dar nu am putut si mi-au dat ceva cerere si am lasat o balta pe urma.

| mihai69 a răspuns (pentru Andrei200202):

Din păcate, dacă mesajele sunt reale, nu e nevoie să fii avertizat înainte să ți se aplice o poprire.

| floresdemayo a răspuns (pentru Andrei200202):

Ia-ți liber azi, ori învoiește-te de la job, apoi du-te și rezolvă-ți situația de dimineață (nu în apropiere de ora închiderii!), fiindcă problema e serioasă. Vezi despre ce datorie e vorba.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andrei200202):

Teoretic, ar trebui sa fii instiintat. Practic... nu prea. happy Ideea e ca poprirea e pe 1200 RON, deci ce ai peste poti cheltui linistit. Probabil s-au trezit aia de la anaf ca ai facut bani la pariuri/crypto/naiba mai stie ce in 2015 toamna si acum te executa. Sau, cum s-a zis mai sus, poate o fi un phishing de-asta mai inteligent.

| Andrei200202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am mai facut bani la pariuri dar ce treaba are?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andrei200202):

Ar fi trebuit sa fii instiintat de infiintarea popririi, conform Codului de procedura civila, citez:
"  ART. 783. Înfiinţarea popririi
  (1) Poprirea se înfiinţează fără somaţie, în baza încheierii de încuviinţare a executării, prin adresă în care se va preciza şi titlul executoriu în temeiul căruia s-a înfiinţat poprirea, ce va fi comunicată celei de-a treia persoane arătate la art. 781 alin. (1), împreună cu încheierea de încuviinţare a executării sau un certificat privind soluţia pronunţată în dosar. Despre măsura luată va fi înştiinţat şi debitorul, căruia i se va comunica, în copie, adresa de înfiinţare a popririi, la care se vor ataşa şi copii certificate de pe încheierea de încuviinţare a executării sau de pe certificatul privind soluţia pronunţată în dosar, şi titlul executoriu, în cazul în care acestea din urmă nu i-au fost anterior comunicate."
In orice caz nu intarzia sa mergi la ambele banci, ca sa poti introduce contestatia la poprire.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andrei200202):

Ai pierdut la pariuri si acum ai de platit, nu te juca cu banca ca ăia te pot scoate afara din casa fara discutie, ai datorii plateste le ca tu le ai facut si numai sti pe ce ai cheltuit asa o suma de bani.

| Andrei200202 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Daca am pierdut la pariuri am pierdut banii mei nu ai băncii.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Andrei200202):

Ai fost la bancă? Pina nu clarifici situatia acolo sa aflii exact din partea băncii ce datorii ai si pe ce, degeaba discutăm de banii pierduti de tine la pariuri ca erau ai tai numai conteaza a cui, tu trebuie sa stii clar de ce te someza banca sa dai 1200 lei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andrei200202):

Cum adica ce treaba are? Desteptii aia de la anaf probabil s-au apucat sa iti calculeze impozit si pe banii aia, retroactiv, ti-au trimis instiintare prin posta care nu a ajuns... apoi pac, poprire!

| Andrei200202 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai n am câștigat atatia bani cati vor ei

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andrei200202):

Atunci n-o fi de la asta. Cel mai sigur afli de la banca, daca zici ca nu stii exact ce si cum.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca mesajul a fost de la bcr inseamna ca acolo se pune poprirea si nu la BT.

sa stii ca nu se inchid singure conturile nefolosite si nici cardurile. trebuie sa faci tu asta.

cat despre poprire... numai tu stii ce datorii si pe unde ai.

banuiesc ca poti afla informatii si la un telefon nu e chiar neaparat nevoie sa mergi la banca.

| Andrei200202 a răspuns (pentru suntserios):

La telefon nu raspund ori imi baga robotul. In mesaj scria ca mi-a fost pusa pe "conturi" Adica doar conturile de la bcr?
Datorii nu am facut nicăieri.

| suntserios a răspuns (pentru Andrei200202):

Logica mea asa zice... ca daca bcr te-a informat inseamna ca e vorba despre conturile la ei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Stie cineva de ce pana la urma am proprie de 1200 lei? De unde să știe cineva? Poate ai un impozit, amendă neplătite.
E posibil acum cand iau salariul sa mi oprească din bani de pe cardul bt pentru chestia asta? Banii nu sunt niciodată pe card. Cardul esteo modalitate în care tu ai de oriunde la contul tău, fără să mergi la ghișeu la bancă. Ei sunt în contul tău BT. Da, se poate pune proprire pe orice sumă care se găsește undeva într-un cont bancar pe numele tău.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie azi urgent sa mergi la banca mai bine suna l pe sef si spune i ca intîrzîi azi ca mergi la banca ei au program pana la 17 băncile cu cit amîni sa mergi la ei sa rezolvi problema cu atit e mai rau, ei i ti iau din salariu cei 1200 lei, sigur ai facut tu ceva ca nu i ti ia nimeni suma asta de ba ni daca ai doar un card pe care nu il folosesti si pe care nu i ti intra salariul, ai imprumutat banii astia ei nu sunt nebuni sa te avertizeze degeaba ca ai datorie la ei.

| mihai69 a răspuns:

Mai mult ca sigur e un mesaj de phishing.
Nu trebuie să faci nimic, mai ales să nu te sperii și să faci clic pe vreun link de acolo sau să vorbești cu cineva la telefon și să dai date, oricât de "real" ar părea că este. Nu e! Vei fi furat!
Contul nefolosit închide-l; altfel intră pe minus (probabil e deja). Conturile nu se închid dacă nu sunt folosite, ci doar la solicitarea deținătorului.

| Brizbriz a răspuns:

1200... nu cumva ai o amenda neplatita?

daca nu raspund la telefon verfica-ti email-ul, cand pun poprirea iti dau si un email in care iti spun de ce au pus poprire (sau cel putin asa ar trebui)

| haileewatson a răspuns:

Poti sa suni si in call center daca nu ajungi la o sucursala.

| Acidburn1 a răspuns:

Daca ai amenzi sau ceva de genu ti se retrag automat din contul bancar de catre stat