| donmichael7 a întrebat:

Am o intrebare putin mai complexa.
Am facut un credit online TBI pentru un produs de pe altex.ro in valoare de 2.000 RON.
Contractul nu a fost semnat deoarece, curierul nu a ajuns inca, iar fiind sambata, comanda nu a fost procesata.
Pentru a ridica coletul esste nevoie de talonul de pensie al bunicii mele + copie CI, bun.
Aici intervin mai multe subintrebari:
- Banuiesc, ca voi fi contactat pentru confirmare comanda, nu?
- Daca anulez comanda, anutomat contractul de creditare (nefiind semnat de ambele parti), este anulat la randul sau, fara a fi nevoie sa platesc nimic?
- Sau, daca nu ma suna pentru confirmare comanda, si ma trezesc doar cu apel de la curier cum ca a ajuns la mine in zona, merg cu bunica mea refuzand coletul + semnarea contractului, sau nedetinand talonul de pensie nici original si copie, contractul de creditare nu poate intra in vigoare?
Sau ce se intampla mai departe?
Dau funda pentru raspun cat mai detaliat si bun.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Sa înțeleg ca tu nu mai vrei produsul. Plata începe din momentul in care intri in posesia produsului și semnezi acel act. Tu normal ca poți refuza, când primesti mesaj de la Altex sau firma de curierat cu nr de tel al curierului îl suni și ii spui sa nu se mai obosească sa vina sau cand te suna el ii spui ca îl refuzi, nu are cum sa ti-l bage pe gât. Bineînțeles ca nu e cel mai frumos lucru, dar la câte sute de comenzi are Altex pe și nu mai contează.

8 răspunsuri:
| donmichael7 explică (pentru Bondarel99):

Da, nu mai doresc produsul deoarece este o totală bullshităreală cu TBI credit. Și vreau să aflu daca pot suna la relații cu clienții Altex pentru a anula comanda, și în același timp și contractul de credit.

| alessia5158 a răspuns:

Anuleaza comanda! --- este singura solutie pe care o ai la indemana pentru a-ti feri bunica de sicanele celor de la TBI(gasti destule pareri pe net despre acest camatar!). Motivul pentru care te sfatuies SA ANULEZI comanda este tocmai cele scrise la punctul 5.4 din "Termeni si conditii" si anume:"va informam ca vom confirma comanda inainte de aprobarea contractului de credit credit, factura fiscala fiind necesara in analiza dosarului, insa livrarea produselor se va efectua in termen de 1-2 zile lucratoare de la aprobarea contractului de credit."(https://altex.ro/termeni-si-conditii/ ).

| donmichael7 explică (pentru alessia5158):

Pot anula comanda apelând la numărul de contact al celor de la Altex? Sau trebuie bunica să vorbească cu aceștia. Iar dacă intervine altceva?

| bystefu a răspuns:

Am avut experiente urate ci TBI, nu recomand.

| donmichael7 explică (pentru bystefu):

Poți detalia ce fel de experiențe?

| xerxes1 a răspuns:

Nu ridici coletul si basta.
Cand te suna curierul ii explici ca nu il vrei si gata.

| alessia5158 a răspuns (pentru donmichael7):

Comanda se poate anula telefonic de catre cel pe numele caruia este facuta(banuiesc ca ai lansat comanda pe numele bunicii).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Prima data vei fi contactat de cei de la TBI, care vor stabili detaliile creditului, si vor cere niste acte scanate pe mail. Apoi, la primirea coletului, prima data ti se va da contractul, pe care trebuie sa il semnezi, il preia curierul inapoi, si dupa aia iti da coletul.
Atat timp cat nu ai semnat contractul, nu ai nimic de plata.