| Ben9648 a întrebat:

Salut,am o nelămurire in legătura cu criptomoneldele dacă cumpăr de ex Bitcoin din revolut de suma 500lei o singura data și vreau sa vând peste un an se poate? Sau trebuie sa cumpăr lunar ca să-mi păstrez investiția?

Răspuns Câştigător
| Nelucojoc a răspuns:

Nu mai da sfaturi financiare!
Din moment ce nu esti parte din jucatorii din piata, e clar ca vorbesti prostii facand asemenea afirmatii legate de cei care joaca piata. Azi este cel mai jos pret pe BTC din acest bear market care a inceput in Noiembrie anul trecut. Probabil ca un destept ca tine ar fi cumparat atunci. Cand cumperi? Cand pretul e jos sau e sus? Cunosti ciclurile de piata? Cunosti indicatori care sa iti dea o idee despre tendinte?
PS. Nu e indicat Revolut, dar e simplu si usor de folosit. Daca vrei doar ca sa il cumperi azi si sa vinzi in profit, isi va face treaba. Daca vrei sa faci trading zilnic, cauta B$inance. Spor!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Peste un an s-ar putea sa fie pretul mai mic sau mai mare. E la risc. Cei care joaca in piata cumpara astazi cu un pret, ii tin putin si apoi il vand cand preturile mai cresc. Apoi asteapta pana mai scad si cumpara altele si tot asa. Aste nu sunt investitii pe termen lung.

| Salontanul a răspuns (pentru Nelucojoc):

Dupa cum te exprimi ("Probabil ca un destept ca tine ar fi cumparat atunci") cred ca esti din Sud! Numai acolo sunt niste "destepti" care dau explicatii jignind. Si, da! Banii se obtin din diferenta dintre cumparare si vanzare (cumperi cand pretul este jos si vinzi cand pretul este mare. Si un copil de clasa intai poate intelege asta) observand trendul pietii. De aia se studiaza graficele. Este o zicala romaneasca cu aia increzuti.

| Nelucojoc a răspuns (pentru Salontanul):

Nu mai da sfaturi financiare!
Din moment ce nu esti parte din jucatorii din piata, e clar ca vorbesti prostii facand asemenea afirmatii legate de cei care joaca piata. Azi este cel mai jos pret pe BTC din acest bear market care a inceput in Noiembrie anul trecut. Probabil ca un destept ca tine ar fi cumparat atunci. Cand cumperi? Cand pretul e jos sau e sus? Cunosti ciclurile de piata? Cunosti indicatori care sa iti dea o idee despre tendinte?
PS. Nu e indicat Revolut, dar e simplu si usor de folosit. Daca vrei doar ca sa il cumperi azi si sa vinzi in profit, isi va face treaba. Daca vrei sa faci trading zilnic, cauta B$inance. Spor!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ii vinzi cand vrei tu

dar incearca pe altceva

revolut are niste comisioane exagerate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să le vinzi și peste un an. Dar dacă valoarea lor va scădea într-un an, vei pierde bani.