| Okappis a întrebat:

Salut, am o problema. azi am furat cu un prieten 2 perechi de casti in valuare de 120 lei bucata, intr-un final m-a prins si mi-a facut dosar penal, se poate da vreo amenda? am 16 ani.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, procurorul poate considera ca este o fapta cu pericol social redus si iti poate da o amenda administrativa de pana la 1.000 lei, caz in care n-o sa ajungi in instanta.
Trebuie sa stii ca minorul de peste 16 ani raspunde penal ca un major doar ca limitele minima si maxima ale pedepsei se reduc la jumatate. De asemenea se poate aplica o masura educativa, incepand de la mustrare si pana la internarea intr-un centru de reeducare.

| NevastuicAaA a răspuns:

Opa...
De unde le-ati furat?
Se poate da si amenda, dar asta nu este problema.
Ceea ce ai facut tu se numeste furt calificat.
Furtul calificat se pedepseste cu puscaria.
Daca tu chiar ai facut asta, este grav, dar cred ca este doar curiozitate.

Cu avocati si cu multe procese sarputea sa scapi.Dar te va costa mult.
Oricum se va trece in cazier si te va inpiedica toata viata prostia asta.

| Okappis explică (pentru NevastuicAaA):

laughingam doar 16 ani, adica la prima abatere se iarta eu asa stiam

| NevastuicAaA a răspuns (pentru Okappis):

Daca este grav nu se iarta.Si nu trebuie sa te bazezi pe asta?
Poate te iarta cum spui tu...dar daca calci o baba cu bicicleta din greseala? Iar ajungi la procese.

| valintinvalic2011 a răspuns:

Bravo ma acum asa ai de suferit o gramada pentru 120 lei ce tiai gindit cind ai furat ce nu ai 120 lei sa te duci sa iti cumperi altele numa de cit sa le furi? si nu esti copil ca sa vezi prima oara casti in viata ta ai mai vazut ce ai crezut ca asa te faci miliardar pentru o pereche de casti?

| apocaliptic77 a răspuns:

...daca ai cazierul curat,nu ajungi la mititica,stai calm. probabil o amenda penala sau,dupa un eventual proces,o condamnare cu /suspendare/.vor fi,, deranjati,, si parintii, asta e. ai grija de tine, parintii, sanatatea si libertatea sint TOTUL. cu bine!

| Okappis explică:

Din Courrfure

| Okappis explică:

De unde proces frate? si ce puscarie am doar 16 ani

| NevastuicAaA a răspuns (pentru Okappis):

De la 14 ani raspunzi de faptele tale chiar daca esti minor dar nu esti pedepsit atat de aspru ca un major.Dar poti fi arestat.

| Okappis explică:

Dar este vreo posibilitate sa nu iau amenda?

| geison99 a răspuns (pentru Okappis):

Pai amenda iei oricum dar zi mersi ca nu te baga la nu te supara pe mine laughing si poti sa nu platesti amenda daca e in jur de 3-4 milionae si eu am avut amenda si n-am platito si nu mi-a zis nimeni nimic

| Okappis explică:

Dar de procese, tribunale ceva? adica e prima abatere