| Quazar a întrebat:

Salut, am o suma de 4000 de euro, as dori sa stiu cum sa ii inmultesc, decat sa-i cheltui pe nimicuri sau prostii, as dori sa-i investesc in ceva. Ceva idei? ^_^

Răspuns Câştigător
| skr1ptu a răspuns:

Nu intreba aici frate... Intreaba persoane care chiar au facut ceva in viata. Uite, iti dau doua persoane (un trillionaire si un multimillionaire) pe care sa ii urmaresti si sa te hotarasti daca vrei sau nu sa aplici la mentorship-ul lor. Dan Pena(The Trillionaire Dollar Man) are tot gratis pe site. Diferenta dintre el si altii e ca el te antreneaza PSIHIC, sa rezisti pierderilor, sub presiune numai ca trebuie sa fii DISPERAT ca sa o faci. Oh... si ce preda el e o modalitate de a cumpara afaceri, a face milioane de dolari FARA sa scoti UN BAN din buzunar. Pare ca o poveste prea frumoasa dar nu, e adevarat. Acum am inceput sa aplic pas cu pas teoria si merge ca uns. Oh, si nu dureaza 10 ani. Poti s-o faci in 5 luni sau chiar in 3(dupa ce prinzi experienta) Oh, si are vreo 70 de ani de-acum si-i dur ca o piatra.
Dan Lok e un business man (multimillionaire). El e mai pe touchy feeling, nu stiu prea multe pentru ca nu m-a atras dar l-a avut ca mentor pe Pena deci a avut de la cine invata. Ce preda el e un fel de vanzator(dar nu prea). Oricum, stai 10 minute la telefon si primesti 10%(20/30% cu experienta) din vanzari. Imagineaza-ti 10% dintr-un Ferrari, tir sau o casa...

31 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pune-i intr-un cont bancar, cu dobanda la termen, ca sunt extrem de putini si nu ai in ce sa-i investesti.

| Mosotti a răspuns:

Pai ideea este sa ai 2000 euroi si 2000 de euroaice dar astea sa arata asa tare de tot, se f intre ei si se inmultesc, de te faci miliardar repede, am glumit.

E o suma cam mica pentru investitii, in ziua de azi nu mai merge asa cu una cu doua ca la inceputul anilor 90, cum a facut ala mare afacere din dozatoarele TEC alea din 1991-1992-1993, cu suc la dozator care erau de vreo 4 ori mai ieftine la aceiasi cantitate decat alea originale.
Adica cola la dozator era de patru ori mai ieftina decat cola originala la sticla de 1, 5 L (nu erau de 2 L atunci), in primavara lui 1992 de exemplu.
Acuma nici contextul economic nu mai permite, e totul la pamand cam peste tot nu doar la noi.

| Wr3nch a răspuns:

Poti sa ii depui la un fond de investitii, sau sa investesti intr-o afacere de incredere.

| Frank51 a răspuns:

Sincer eu as investii suma respectiva in hobby-ul meu, apoi as progresa mult si in foarte putin timp ar urma sa iasa si bani. Daca chiar nu stii ce vrei sa faci cu banii, si iti doresti sa intrii in afaceri, poti incepe cumparand lucruri(haine, bijuterii, electronice, etc) si le vinzi mai departe. E un inceput.

| Donsavas a răspuns:

Sunt oameni care fac afaceri si cu bani mai puțini. Trebuie să fi inventiv.

| siriusblack98 a răspuns:

@ancaval,zic sa te iei de mana cu ioneasca, se pare ca impartiti aceeasi jumatate de creier impreuna cu sadrian si inca vreo cativa.
Ioneasca:''sportul distruge hormonii de crestere daca te apuci la 15 ani''
Sadrian la orice intrebare:''nu stiu, cauta pe google''
ancaval:''cu 4k euro iti deschizi patiserie in centrul orasului''.

| FreddieM a răspuns:

Fa un curs profesional, invata sudura MIG si TIG de exemplu. Se cauta ca painea calda tipul asta de sudori in tara dar mai ales in afara. Daca devii priceput, esti aranjat pe viata. Si-ti mai raman si bani de-o vacanta.
Ca sa-ti faci o idee pun si un link
https://www.indeed.co.uk/Tig-Welder-jobs

| ancaval a răspuns:

Pizza?
Langoșerie?
Patiserie?

Undeva pe centru, să fie clienți mulți.

| Speranta12 a răspuns (pentru ancaval):

Pizza sau patiserie cu 4000 de euro?
Visezi.

| ancaval a răspuns (pentru Speranta12):

Am vorbit cu tine? Nu.
Ajută omul cu un răspuns și ignoră ce am scris eu.

| Speranta12 a răspuns (pentru ancaval):

Nu conteaza cu cine vorbesti. Este nerealist.

| ancaval a răspuns (pentru Speranta12):

Și tu ești nerealist.

| Andrei200202 a răspuns (pentru ancaval):

Crezi ca ii ajung banii, mai ales pe centru unde nici jumate nu i ajunge pentru închiriere.

| Speranta12 a răspuns (pentru ancaval):

Ce raspuns patetic. Se vede ca nu stii despre ce e vorba. Doar ai impresia ca ajuti oamenii. Documenteaza-te inainte sa vorbesti.

| Speranta12 a răspuns (pentru Andrei200202):

Ancaval nu are proprietatea termenilor cand vorbeste.

| alina2k18 a răspuns (pentru ancaval):

Cu 4000 euro abia ITI DESCHIZI FIRMA, platesti autorizatii si alte chestii ca nu e usor si nici ieftin sa deschizi ceva in domeniul alimentar si iti iei un cuptor second hand laughing din ala mititel nu profi, ca unu smecher e vreo 3000 euro SH.
Ca sa deschizi in centru oricum trebuie' sa fii bazat si sa ai relatiiwinking sus puse.

| Speranta12 a răspuns (pentru alina2k18):

Exact. Nu cunoaste situatia, insa da raspunsuri impertinente. Macar de s-ar documenta catusi de putin.

| Quazar explică (pentru alina2k18):

Tu raspunde-mi la mesaje si lasa critica laughing, relatii am destule, nu duc lipsa, duc lipsa de informatii, si ce a zis searchinghard, are dreptate, trebuie sa investesc in mine in primul rand ^_^

| alina2k18 a răspuns (pentru Quazar):

Du-te in Turcia si cumpara 160-170 grame aur 14K de banii aiawinking

| Quazar explică (pentru alina2k18):

Eu ma refeream la mesajele din privat? laughing

| Speranta12 a răspuns (pentru Quazar):

Eu presupun ca esti inca destul de tanar. Deci asta inseamna ca inca ai timp destuul sa inveti inainte sa cheltuiesti banii. Eu iti fac o simpla propunere. Acorda-i un timp activitatii de a citi bazele economiei. Cum circula banii. Ce inseamna valoarea? Ce inseamna schimbul de valoare? Cum functioneaza schimbul de marfa? Ce faci cu marfa si cum o poti vinde? Cum devii un vanzator bun? Cum intuiesti si satisfaci nevoile clientilor? Ce e aia o investitie? Ce e aia un buget de venituri si cheltuieli? Cate tipuri de investitii exista in Romania? Ce sunt cheltuielile fixe si variabile? Ce e aia o marja de profit si valoarea adaugata? Ce e ala un cont de profit si pierdere? Dar soldurile intermediare de gestiune? Cum se calculeaza profitul? Ce sunt alea impozite? Ce sunt alea taxe? Cum iti afecteaza cheltuielile variabile afacerea? Cum iti afecteaza impozitele si salariile afacerea? Ce sunt alea actiuni? Ce e ala un plan de afaceri? Ce e ala un fond mutual? Ce e aia o dobanda capitalizata? Ce inseamna economisirea? Dar investitia? Ce presupune eficienta investitiei? Etc etc

Cand stii raspunsurile cel putin la intrebarile astea, care sunt minimul de baza pe care trebuie sa-l stii, o sa ai o alta viziune asupra banilor. Succes!

| Quazar explică (pentru Speranta12):

In primul rand mersi de sfaturi, iar in al doilea rand, ai o afacere sau ceva? Adica ma refer la faptul ca dai impresia ca sti foarte multe, acum nu stiu daca e doar o impresie sau e chiar adevarat, nu te cunosc, desi ai dreptate in ce spui, ma gandeam daca m-ai putea ajuta mai mult ca de exemplu daca ai o afacere sau ceva, de unde ai invatat toate acestea? cursuri sau ceva? si daca sunt cursuri, mi le poti recomanda si mie, ori carti, etc? adica o sursa sa stiu de unde si ce informatii sa iau, pentru ca internetul este plin de informatii nevalide si neadevarate, vreau sa stiu de unde sa-mi iau informatiile potrivite, sa nu mai pierd vremea cu nu stiu ce curs care ti promite marea cu sarea si 3 mil de euro intr o ora, stiu ca alea sunt niste porcarii si abureli, dar nu gasesc acele informatii care sa zica, ba, fi atent, eu te invat sa faci bani dar 2 ani o sa iti ia numai sa inveti ce sunt banii, ce e ala 1 euro de unde vine unde se duce si de ce, abia apoi dupa 2 ani mai stai 2 ani sa iti cladesti o afacere, lovindu te de esecuri probleme sau etc... cred ca intelegi ce vreau sa spun ^_^

| Speranta12 a răspuns (pentru Quazar):

Am studiat asta, iti raspund in privat imediat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Actiuni si obligatiuni pe bursa de valori Bucuresti. se poate face totul online.

| Speranta12 a răspuns:

Unii de pe aici o sa sara imediat sa-ti spuna sa-ti cumperi carti de investitii de banii aia. Nimic mai gresit! Nu-ti cheltui banii pe carti, ar fi o insulta la aceasta enorma baza de date plina de resurse informationale numita Internet, care contine destule carti, cursuri si video-uri despre investitii.

Nu inseamna ca daca acum ai banii, trebuie sa ii si cheltuiesti tot acum.

Cel mai bine ii cheltuiesti mai tarziu, timp in care inveti pe ce sa cheltuiesti banii si in care sa te descoperi pe tine. Cateodata sa investesti in tine este mai profitabil decat intr-o afacere de tip piatra-de-moara.

4000 de euro investiti in tine etapizat pe o perioadă mai lunga de timp pot sa te duca la un alt nivel de a vedea lumea si modul de a face bani (si de a-i cheltui).

| Speranta12 a răspuns:

@Ancaval, degeaba ne acorzi noua evaluari de eronat si nefolisitor, fiindca n-ai catusi de putin habar cat de eronata este recomandarea ta de a te apuca de patiserie sau pizzerie cu 4000€, si in centru, pe deasupra.
Rade lumea de tine.

| Stropdeploaie a răspuns:

Salut!
Investeste i in incaltaminte sport!
iti faci un site si te apuci de treaba!
Succes!

| maniacutz2003 a răspuns:

Eu i-aș pune pe rosu la ruleta.

| skr1ptu a răspuns:

Cauta pe YouTube Dan Lok si Dan Pena... Te descurci de-acolo singur. Daca ai motivatie, baga-te. Daca nu esti dispus sa risti, lasa-te.

| Antonia6789 a răspuns:

Coinbase - monede virtuale bafta! eu am bagat 4000 si am facut profit de 3500 de euro.