| CSDNCSF a întrebat:

Am primit prin posta o scrisoare de la banca prin care ma avertizeaza sa platesc in 30 de zile suma de 300 lei. Pot sa platesc si mai putin? Gen luna asta sa platesc 50 lei

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inainte de a face vreo plata este bine sa te duci la banca si sa faci o intelegere cu ei, respectiv sa fie de acord sa platesti in rate, stabilind numarul de rate, perioada si suma fiecarei rate.

2 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Despre ce plata e vorba? Rate la credit, taxa la altceva? Nu se intelege...
Intotdeauna cand ai nelamuriri e bine sa mergi la banca, sa discuti cu ei, sa propui. Esti clientul lor.

| Ironwin a răspuns:

Tu poti plati cat vrei, dar asta nu inseamna ca este si bine, cel mai bine mergi la banca (e cel mai rau in contactul cu banca sa te ascunzi, sa faci pe strutul happy ) si lamuresti acolo problema. Eventual poti cere o reesalonare a datoriei.