| tirik a întrebat:

Am facut un extras de cont acum aprox. in luna Mai 2018 si nu l-am platit, in valoare de 2400 lei. Acum 2 zile am primit o notificare de la Barou Bucuresti, cu un termen limita de 5 zile pentru achitarea datoriei catre banca. Nu reusesc sa platesc aceasta suma in acest termen, dar reusesc in 7-8 zile. Acum vreau sa stiu, dupa ce trec aceste 5 zile, imi mai da voie sa platesc? Sau ma ataca prin instanta? Multumesc.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu inteleg nimic din intrebarea ta. Extras de cont primesti de la banca, nu il faci tu si nu trebuie platit. De fapt ce datorie ai la banca?
In orice caz poti plati datoria si dupa 7-8 zile, nu este nici o problema, bineinteles ca banca accepta plata, ei vor sa-si recupereze banii, nu sa ajunga in instanta.

| tirik explică (pentru Ioandelasal):

Scuzele mele, descoperit de cont!

| Ioandelasal a răspuns (pentru tirik):

M-am lamurit acum. Si cum ti-am spus poti platit si dupa termenul de 5 zile, n-o sa te dea in judecata pentru o intarziere de cateva zile.

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cred ca e o escrocherie, ca de obicei barourile nu cer bani simplilor cetateni. Pot cere plati avocatii individuali/firma, dar nu barourile de avocati.

| Ioandelasal a răspuns (pentru doctorandus):

Cred ca nu a fost atent utilizatorul ce a pus intrebarea, precis este o firma de avocati din Baroul Bucuresti, care a fost angajata de banca pentru recuperarea sumei respective.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Extrasul de cont e un document. Ce treaba are asta cu cu datoriile si ce treaba au datoriile cu baroul

| tirik explică (pentru suntserios):

Descoperit de cont, acum am observat ca am gresit.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi si discuta cu reprezentantii băncii unde ai datoria de achitat si arata le notificarea pe care o ai de la acel Barou, si vezi cu banca cum poti achita, poate poti plătii in rate nu toata suma odata, dar doar banca unde ai datoria te poate ajuta.

| alina2k18 a răspuns:

Contacteaza recuperatorii si spune-le termenul exact cand platesti.
In ziua platii e trimiti si dovada ca ai platit si mai departe inchid ei dosarul si ramai fara datorie.

| tirik explică (pentru alina2k18):

Am incercat, dar nu raspund la nici un numar de telefon. Ma tem sa nu cumva sa nu mai pot plati la banca, gen sa imi spuna la banca, ca de datorie se ocupa altcineva si nu mai am legatura cu banca.